Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Ten materiał nie może być udostępniony

Poczta elektroniczna jest jedną z usług dostępnych w sieciach komputerowych. Polega ona na przesyłaniu informacji w postaci różnego rodzaju plików, tekstowych lub graficznych do osób, które są identyfikowane przez specjalne adresy. To właśnie ta forma komunikacji przez Internet była największym krokiem w rozwoju komunikacji na świecie. Codziennie wysyłanych jest około 200 miliardów e‑maili (tak popularnie nazywane są listy elektroniczne). Z czasem poczta elektroniczna stała się tak samo nieodzowna jak telefon. Jej działanie polega na przesyłaniu informacji do wybranego użytkownika i zapisywania jej w specjalnej skrzynce, gdzie czeka na odbiór.
Gdy zechcesz odebrać lub wysłać list, musisz mieć własne konto poczty elektronicznej. List, podobnie jak w przypadku zwykłej poczty, należy zaadresować, podając adres e‑mailowy odbiorcy. Również każdy list przesłany do ciebie musi być zaopatrzony w twój adres poczty elektronicznej. Składa się on z dwóch części: nazwy konta i adresu serwera, rozdzielonych znakiem nazywanym w Polsce małpą lub czytanym jako at.

RH8iIYVfBJkRS1
Źródło: SS, licencja: CC BY 3.0.
RKnAzdQJQSAsG1
Źródło: SS, licencja: CC BY 3.0.

Np.
kowalskij654@outlook.com,
gdzie

  • kowalskij654 – jest nazwą użytkownika (odpowiednik nazwiska w adresie poczty tradycyjnej),

  • outlook.com – to tzw. domena zawierająca nazwę serwera (komputera), na którym znajduje się skrzynka pocztowa adresata (odpowiednik miasta, ulicy i nr domu w adresie poczty tradycyjnej – czyli kowalski na serwerze outlook.com).

m910ac32558f53e9d_d5e111

Dostęp do poczty przez stronę WWW

Na zajęciach w szkole możesz skorzystać z poczty elektronicznej, dysponując kontem ćwiczeniowym udostępnionym ci przez nauczyciela. Zanim przystąpisz do korzystania z tej usługi, zapoznaj się z regulaminem mówiącym o zasadach, jakich należy przestrzegać podczas wysyłania i odbierania korespondencji. Zwróć również uwagę, że hasło dostępu do skrzynki pocztowej powinno zawierać cyfry oraz małe i wielkie litery. Wszystko po to, aby trudno było osobom niepowołanym poznawać jej zawartość. 

Ćwiczenie 1

Korzystając z udostępnionego konta poczty elektronicznej, zaloguj się do swojej skrzynki pocztowej, zapoznaj się z jej zawartością.

  • Wyślij e‑mail do koleżanki lub kolegi z prośbą o informację dotyczącą najlepszych, ich zdaniem, gier komputerowych.

  • W treści umieść prośbę o udzielenie szybkiej odpowiedzi.

  • Otrzymane informacje wykorzystaj w swojej prezentacji o wybranej grze.

Wskazówka

Jeżeli udostępnione konto znajduje się u dostawcy tej usługi, którym jest firma Microsoft, wystarczy w pasku adresowym wpisać outlook.com i w ukazanej stronie zalogować się do niego, wpisując swoje dane (nazwę użytkownika i hasło).

R61P2D2jR90Lb1
Źródło: SS, licencja: CC BY 3.0.

Po kliknięciu w zaloguj otworzy się strona internetowa przedstawiająca zawartość twojej skrzynki pocztowej (folder: skrzynka odbiorcza).

R1CSOdroHAvei1
Źródło: SS, licencja: CC BY 3.0.

Po lewej stronie przedstawionego okna z widokiem twojej skrzynki pocztowej znajduje się wykaz folderów przeznaczonych na listy przez ciebie odebrane, wysłane oraz na listy w wersji roboczej. U góry, po kliknięciu w Nowa, ukaże się okno, w którym możesz przystąpić do edycji listu.

R1UDgRXh2Epqh1
Film: Korzystanie z konta pocztowego założonego w serwisie pocztowym Outlook
Polecenie 1

Obejrzyj film przedstawiający proces korzystania z konta pocztowego założonego w serwisie pocztowym Outlook firmy Microsoft.

Ra3400Csqhv521
Film: Korzystanie z konta pocztowego założonego w serwisie pocztowym Outlook

Znasz już zagrożenia, jakie możesz napotkać podczas korzystania z Internetu i wiesz, że niosą one wiele niebezpieczeństw, dotyczących zarówno ciebie jak i twojego komputera.
Korzystając z poczty elektronicznej, musisz przestrzegać dodatkowych zasad. Dlatego też, jeśli korzystasz z poczty elektronicznej, zachowuj się rozważnie. Do skrzynek pocztowych może dostać się niechciana poczta (głównie od nieznanych nadawców), co wiąże się nie tylko z ryzykiem otrzymania wirusa, ale także z możliwością otrzymania w załączniku materiałów z treściami, które mogą cię zaniepokoić. Mogą to być również e‑maile o charakterze napastliwym, zastraszającym. Poważnym problemem są także listy od osób, które podając się za twoich rówieśników np. namawiają cię do kontaktów poza Internetem. Uleganie tego rodzaju prośbom może być dla ciebie niebezpieczne. Chroń się przed tego rodzaju niepożądanymi wiadomościami, odbierając pocztę tylko od znanych nadawców.

RjFCgZ1jhka4x1
Film: Tajemniczy przyjaciel
RPS9GT1zXPEuX1
Źródło: SS, licencja: CC BY 3.0.
m910ac32558f53e9d_d5e197
Zapamiętaj!
  • Nie ufaj osobie, z którą kontaktujesz się tylko przez Internet.

  • Nie spotykaj się z osobami, które znasz tylko z Internetu.

  • Nie możesz być pewien, że dane przekazywane przez Internet są prawdziwe. Zdarza się, że niektóre osoby, z którymi kontaktujesz się w sieci, mówią, że mają lat kilkanaście, a faktycznie mogą być w wieku twoich rodziców, czy też dziadków.

  • Nie podawaj w Internecie swojego imienia i nazwiska oraz numeru telefonu.

  • Nie informuj, do której szkoły chodzisz, ile masz lat i gdzie mieszkasz.

  • Zawsze poinformuj rodziców lub nauczyciela o próbach nawiązania z tobą kontaktu przez nieznane ci osoby!

RCGoGwxHFlLv51
Film: Papla