Pokaż spis treści
Wróć do informacji o e-podręczniku

W naszym kraju płacimy złotówkami, w Czechach płaci się koronami, w Anglii funtami, a na Słowacji euro. Euro to jednostka płatnicza obowiązująca w wielu krajach Europy, np. we Francji i w Niemczech. Bardzo popularną walutą jest też dolar. Używa się go przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.
Możliwe, że pieniądze zostały wymyślone w Indiach i Chinach około X w. p.n.e. Na pewno używano ich w starożytnej Grecji od VII w. p.n.e. Początkowo były to monety ze złota, srebra i miedzi. Pierwsze pieniądze papierowe – banknoty – zaczęto stosować w Chinach w VII w. n.e., a w Europie w XVII w. W Polsce już za panowania Mieszka I w X w. używano srebrnej monety, zwanej denarem. Natomiast polski złoty pojawił się za panowania króla Zygmunta Augusta w roku 1564. W przeciwieństwie do swojej nazwy nigdy nie był wytapiany ze złota, ale ze srebra. Pierwsze polskie banknoty pojawiły się w 1794 r.

Jednostką monetarną Polski jest 1 złoty. Jeden złoty to 100 groszy

1 zł = 100 gr

Spójrz, jakie monety i banknoty sa obecne w obiegu w Polsce i w niektórych krajach europejskich.

Przykład 1

W Polsce ceny podaje się: w złotych, w groszach lub w złotych i groszach.
Na przykład bilet do kina może kosztować 25 zł, pudełko zapałek 15 gr, a kilogram pomidorów 8 zł 50 gr.
W sklepach najczęściej widzimy ceny zapisane tak: 16,25 zł. Oznacza to, że dany towar kosztuje 16 zł 25 gr.
Spójrz, jak zamieniamy jednostki pieniędzy.

6 zł=6 · 100 gr=600 gr
7800 gr=7800 : 100 zł=78 zł
15 zł 5 gr=15 · 100 + 5 gr=1505 gr
260 gr=2 zł 60 gr
Ćwiczenie 1
Ćwiczenie 2
Ćwiczenie 3

Przeczytaj treść zadania i porównaj występujące w nim ceny. Odpowiedz na pytania.

  1. Jacek kupił zeszyt za 1 zł 70 gr, a Jurek za 127 gr. Który z chłopców kupił droższy zeszyt?

1 zł 70 gr= gr

Droższy zeszyt kupił…

  1. Ola ma w skarbonce 125 zł 5 gr, a Małgosia 12510 monet jednogroszowych. Która z dziewczynek ma więcej pieniędzy?

125 zł 5 gr= gr 

Więcej pieniędzy ma …

  1. Adam i Kuba kupili batony z, wrzucając do automatu kwotę równą cenie batona. Adam wrzucił 4 monety po 50 gr, 2 monety po 20 gr i jedną pięciogroszówkę, a Kuba 2 zł 50 gr. Który z chłopców kupił droższy baton?

Adam wrzucił  zł  gr. Droższy był baton …

Ćwiczenie 4
Ćwiczenie 5
Ćwiczenie 6
Ćwiczenie 7

Oblicz na podstawie rysunku.

  1. O ile jest tańsze mleko od dżemu?

  2. O ile jest droższe pudełko czekoladek od 1 kg bananów?

  3. Ile trzeba razem zapłacić za pudełko czekoladek, kilogram bananów, litr mleka i dżem?

  4. Ile trzeba zapłacić za 2 słoiczki dżemu, 1 kg bananów, jedno pudełko czekoladek i 4 butelki mleka?

  5. Ile kosztują 2 kilogramy bananów?

  6. Ile trzeba zapłacić za 7 butelek mleka? Trzeba zapłacić  euro  centów.

  7. Za banany zapłacono 18 euro. Ile kilogramów bananów kupiono? Kupiono  kg bananów.

Ćwiczenie 8
Ćwiczenie 9
Ćwiczenie 10
Ćwiczenie 11