Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Na torze wyścigowym

Animacja przedstawia widok z góry toru Formuły 1, po którym porusza się bolid. Do samochodu doczepiony jest wektor jego prędkości. Przyjrzyj się zmianom długości tego wektora w poszczególnych fazach ruchu.

Animacja przedstawia widok z góry toru Formuły 1, po którym porusza się bolid. Do samochodu doczepiony jest wektor jego prędkości. Zapoznaj się ze zmianami długości tego wektora w poszczególnych fazach ruchu.

ROKtqqkM3y7AT
Opis animacji
Na tle czarnego ekranu animacji, pojawiają się małe, białe sześciany, które w centralnej części łączą się w jeden sześcian. Po lewej stronie sześcianu pojawia się biały napis stanowiący tytuł animacji, który brzmi Ruch po okręgu jako szczególny przypadek ruchu krzywoliniowego. Po chwili tytuł znika. Na ekranie pojawia się czerwony bolid formuły pierwszej widziany z góry. Po chwili bolid pomniejsza się i zostaje ustawiony na torze, który początkowo prowadzi poziomo w prawo. Następnie zawraca po łuku skierowanym w górę i biegnie w lewo i nieco w górę. W dalszej części tor prowadzi po dwóch zakrętach w kształcie litery s, biegnie w prawo i po łuku skierowanym w górę powraca do ruchu początkowego, poziomo w prawo. Początkowy odcinek toru oznaczony został zielonym kolorem. Pierwszy łuk ma kolor ciemno niebieski. Mniejsze zakręty, górna część sekwencji w kształcie litery s zaznaczono na czerwono, tak samo jak początek ostatniego łuku na torze. Trzy opisane zakręty stanowią części okręgów. Okrąg niebieski, dopasowany do pierwszego zakrętu ma największy promień. Pozostałe dwa okręgi mają kolor czerwony a ich promienie są mniejsze i porównywalnej wielkości. Po chwili bolid zaczyna poruszać się po torze. Do czoła bolidu przyłożono czerwoną strzałkę symbolizującą wektor jego prędkości. Kierunek strzałki zmienia się wraz ze zmianą kierunku ruchu bolidu. Na początkowym odcinku długość wektora prędkości rośnie. W trakcie pokonywania niebieskiego łuku wektor prędkości maleje, ponieważ prędkość pojazdu na zakręcie jest mniejsza. Podobnie dzieje się na wszystkich zakrętach. Wektor prędkości rośnie na prostych odcinkach toru a na zakrętach skraca się. Na zakrętach, stanowiących części czerwonych okręgów strzałka wektora prędkości jest krótsza niż na zakręcie niebieskim, ponieważ promień krzywizny toru jest mniejszy a zakręt ostrzejszy. Pod torem widoczny jest z lewej strony okrągły prędkościomierz z czerwoną wskazówką, która wskazuje schematycznie zmiany prędkości pojazdu. Po lewej stronie od prędkościomierza widać pomniejszony fragment prostego toru biegnącego poziomo w prawo, gdzie bolid przyspiesza. Obok po prawej stronie widoczny jest niebieski łuk, na którym pojazd zwalnia. Po chwili, po prawej stronie od niebieskiego łuku widocznego pod torem pojawia się fragment toru zaznaczony jasnoniebieskim kolorem. Jest to fragment po pierwszym łuku, który biegnie w lewo i nieco w górę. W tej części toru, pojazd przyspiesza. Po chwili obraz znika a na białym tle pojawia się w centralnej części ekranu niebieski napis. Fizyka dziewięćset pięćdziesiąt kapsułek. U dołu ekranu widoczne są loga, z lewej strony logo Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, na środku Logo Funduszy Europejskich a po prawej stronie Flaga Unii Europejskiej.
Polecenie 1
RdPVSK91ZzFnJ
Dokończ poniższe zdania. Dla każdej z wyróżnionych faz ruchu wybierz spośród wymienionych propozycji pasujący do niej opis: 1. W fazie pierwszej (kolor zielony) ruch bolidu był 1. przyspieszony po okręgu, 2. jednostajnie przyspieszony, 3. jednostajny po łuku okręgu, 4. krzywoliniowy dowolny, 5. jednostajny prostoliniowy, 6. jednostajnie opóźniony, 7. opóźniony po okręgu.
2. W fazie drugiej (kolor fioletowy) ruch bolidu był 1. przyspieszony po okręgu, 2. jednostajnie przyspieszony, 3. jednostajny po łuku okręgu, 4. krzywoliniowy dowolny, 5. jednostajny prostoliniowy, 6. jednostajnie opóźniony, 7. opóźniony po okręgu.
3. W fazie trzeciej (kolor niebieski) ruch bolidu był 1. przyspieszony po okręgu, 2. jednostajnie przyspieszony, 3. jednostajny po łuku okręgu, 4. krzywoliniowy dowolny, 5. jednostajny prostoliniowy, 6. jednostajnie opóźniony, 7. opóźniony po okręgu.
RbkZ0hBAspXfP
Zaznacz odpowiedź poprawną: Prędkość bolidu poruszającego się po krzywoliniowym torze wyścigowym jest najmniejsza wtedy, gdy: Możliwe odpowiedzi: 1. Bolid porusza się po linii prostej, 2. Bolid porusza się w zakręcie o dużym promieniu krzywizny, 3. Bolid porusza się w zakręcie o małym promieniu krzywizny