Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

SCENARIUSZ LEKCJI

GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Atrakcyjność Polski

TREŚCI KSZTAŁCENIA

  • 7.4. uczeń przedstawia, np. w formie prezentacji multimedialnej, walory turystyczne wybranego regionu geograficznego, ze szczególnym uwzględnieniem jego walorów kulturowych; proponuje konkretne działania na rzecz jego ochrony we własnym regionie.

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Uczeń:

  • zna co najmniej dwa podziały walorów turystycznych,

  • wymienia w każdej z grup walorów turystycznych Polski co najmniej jeden przykład obiektu,

  • zna najcenniejsze walory przyrodnicze i antropogeniczne własnego województwa,

  • zna pojęcie „Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO”,

  • zna co najmniej pięć obiektów w Polsce wpisanych na Listę UNESCO.

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

  • odczytać z mapy turystycznej przebieg szlaku turystycznego i wymienić ciekawe miejsca znajdujące się na jego trasie,

  • ocenić stopień atrakcyjności danego waloru turystycznego,

  • wyjaśnić fakt zróżnicowania wielkości bazy noclegowej w różnych regionach turystycznych Polski,

  • zaprojektować wycieczkę po najcenniejszych walorach turystycznych wybranego regionu na podstawie mapy turystycznej oraz folderów,

  • przedstawia i ocenia walory turystyczne własnego regionu,

  • uczeń odczytuje informacje o regionie wykorzystując różne źródła informacji geograficznej,

  • opisuje walory turystyczne (przyrodnicze i poza przyrodnicze) własnego regionu,

  • ocenia walory turystyczne własnego regionu,

  • wymienia czynniki wpływające na rozwój turystyki,

  • poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji,

  • poprawnie czyta mapy,

  • samodzielnie uczy się,

  • współpracuje w grupie,

  • samodzielnie zdobywa informacje z różnych źródeł (materiały przygotowane przez nauczyciela).

,

Etapy lekcji

Nauczane przedmioty

Kompetencje kluczowe

Przebieg zajęć

Środki dydaktyczne

Metody nauczania

Formy pracy

Etap wstępny

geografia,

historia

porozumiewanie się w języku ojczystym,

kompetencje matematyczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się

Czynności organizacyjne – sprawdzenie listy obecności, zapisanie tematu lekcji na tablicy.

Podanie celu lekcji i omówienie sposobu jej przeprowadzenia.

Burza mózgów - czy Polska jest krajem atrakcyjnym dla turysty, czy też nie. Uzasadnij swoje zdanie.

Zasób 1 FILM SAMOUCZEK

Pytanie do uczniów - jakie znasz rodzaje turystyki? W jakich najchętniej uczestniczysz?

praca z różnymi środkami informacji;

podręcznik, ścienna mapa Polski, atlas geograficzny, foldery turystyczne dostarczone przez nauczyciela

pogadanka,

metoda „burza mózgów”

indywidualna i zbiorowa,

praca w grupie

Etap realizacji

geografia,

historia

porozumiewanie się w języku ojczystym,

kompetencje matematyczne, kompetencje informatyczne,

umiejętność uczenia się

Polecenie dla uczniów - spójrz na mapę turystyczną Polski oraz na inne mapy przyniesione przez nauczyciela (odbite na ksero). Podziel zabytki w Polsce na grupy. Postaraj się podać do każdego z nich po dwa przykłady. Uczniowie po kolei podchodzą do tablicy i pokazują zabytki i walory. Pytania pomocnicze:

Pytanie do uczniów – co to jest lista dziedzictwa kulturowego UNESCO? Jakie obiekty w Polsce zostały na nią wpisane?

Praca w grupach – podział klasy na trzy grupy. Każda z grup dostaje materiały dotyczące jednego regionu i przygotowuje wycieczkę po tym regionie na podstawie dostarczonych materiałów oraz mapy z podręcznika.

praca z różnymi środkami informacji;

podręcznik, ścienna mapa Polski, atlas geograficzny, foldery turystyczne dostarczone przez nauczyciela

pogadanka,

praca w grupach,

ćwiczenia

metoda „burza mózgów”, pokaz, mapa mentalna, praca indywidualna

praca w grupach

Indywidualna i zbiorowa

Etap podsumowujący

geografia, historia

porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne,

umiejętność uczenia się

Każda grupa przygotowuje wycieczkę po wybranym regionie:

Grupa 1 – wycieczka po Sudetach.

Grupa 2 – wycieczka po Polesiu i Lubelszczyźnie.

Grupa 3 – wycieczka po Karpatach.

podręcznik, ścienna mapa Polski, atlas geograficzny, foldery turystyczne dostarczone przez nauczyciela

pogadanka,

praca w grupach,

ćwiczenia,

praca z podręcznikiem, praca z mapą atrakcji turystycznych, praca z folderami turystycznymi, praca w grupie.

praca w grupach

Indywidualna i zbiorowa

R1RyfikfspIZu

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 84.09 KB w języku polskim
R18xXKnBB2uS1

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 91.50 KB w języku polskim
R1Pf7KpDcRqn3