Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Tekst źródłowy do ćwiczeń 1‑5:

RXdGEbnBhGvry
Nagranie dźwiękowe Kwintus Kurcjusz Rufus, Historia Aleksandra Wielkiego, księga 8, rozdział 3‑6.
Źródło: Historia Aleksandra Wielkiego, tłum. zespół pod kier. L. Winniczuk, ks. VIII, rozdz. 3–6, Warszawa 1976.
Polecenie 1

Wyjaśnij, dlaczego opilstwo i przechwałki Aleksandra budziły zażenowanie starszych Macedończyków. Jak miały się one do greckiego stylu bycia?

RFOaNY5SYVpBZ
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
Polecenie 2

Opisz, jak Aleksander odnosił się do swojego ojca, Filipa II.

R17EHh9IFU9xM
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
Polecenie 3

Wyjaśnij, dlaczego Kleitos kpił z wyroczni, która stwierdzała boskie pochodzenie Aleksandra.

RFOaNY5SYVpBZ
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
Polecenie 4

Scharakteryzuj postać Aleksandra i oceń jego zachowanie na uczcie w Marakandzie. Weź pod uwagę jego temperament i inne cechy osobowości.

RFOaNY5SYVpBZ
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
Polecenie 5

Opisz relacje, jakie łączyły Aleksandra i jego greckich dowódców. Zwróć uwagę na to, jak odnosili się oni do władcy, na ile mogli sobie pozwolić w jego obecności i względem jego osoby, a także – jak król ich traktował. Z czego wynikały takie relacje?

RFOaNY5SYVpBZ
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
211
Ćwiczenie 1
Na podstawie dostępnych ci danych i mapy podaj terytoria, do których najdalej dotarła wyprawa Aleksandra.
Na podstawie dostępnych ci danych i mapy podaj terytoria, do których najdalej dotarła wyprawa Aleksandra.
RfWDAu3b7ez1j
Podboje Aleksandra Wielkiego.
Źródło: Contentplus.pl, Stentor, licencja: CC BY-SA 3.0.
ROTXSAArNQqZU
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 2

Zapoznaj się z fragmentem oraz ilustracjami i wykonaj polecenie.

Zapoznaj się z fragmentem oraz opisem ilustracji i wykonaj polecenie.

1
Benedetto Bravo, Marek Węcowski, Ewa Wipszycka, Aleksander Wolicki Historia starożytnych Greków. Okres klasyczny

Najważniejszym dziełem Filipa było stworzenie nowego typu piechoty. […] Rozwiązanie wprowadzone w życie przez Filipa polegało przede wszystkim na zmianie uzbrojenia. Jego piechurzy zostali wyposażeni we włócznię o długości około 6 m. Sporządzano ją z dwóch połączonych ze sobą metalową tulejką kawałków drewna dereniowego (lekkiego, twardego, a zarazem elastycznego), zaopatrywano w ostrze o długości 30 cm i okuty metalem koniec, umożliwiający wbijanie włóczni w ziemię. Żołnierz musiał trzymać ją oburącz, na dwóch trzecich długości. Włócznia nosiła nazwę sarissa (stąd piechurów zwano sarissophoroi – „noszący sarissy”).

2 Źródło: Benedetto Bravo, Ewa Wipszycka, Aleksander Wolicki, Marek Węcowski, Historia starożytnych Greków. Okres klasyczny, t. 2, Warszawa 2009, s. 297–298.

Ilustracja A

RT0EZyepm0mT5
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Ilustracja B

R19QrtUUoeL1i
Źródło: domena publiczna.
R1ez772PDzdZV
Sukcesy wojenne Filipa II były w części zasługą przeprowadzonych przez niego reform w dziedzinie uzbrojenia. Na podstawie tekstu opracowania określ, która z zamieszczonych wyżej ilustracji przedstawia żołnierza macedońskiego. Uzasadnij odpowiedź. (Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 3

Zapoznaj się z fragmentem i wykonaj polecenie.

1
Trzecia mowa przeciw Filipowi

Czyż [Filip] jeszcze nie osiągnął szczytu swego zuchwalstwa? Nie wystarcza mu burzyć miasta, więc organizuje nadto igrzyska pytyjskie, ogólnonarodowe zawody Greków i, jeżeli nie może być na nich obecny, wysyła swoich niewolników na sędziów konkursowych. Czyż nie jest panem Termopil i przesmyków otwierających dostęp do Grecji i czy nie utrzymuje w tych miejscach swych załóg i najemników? Czyż nie ma przywileju pierwszeństwa w wyroczni, który nie dla wszystkich Greków jest osiągalny, brutalnie odsunąwszy was, Dorów, i resztę amfiktionów? [tj. poleis skupionych wokół jednego miejsca kultu religijnego] Czyż nie dyktuje listownie Tesalczykom, jaką politykę powinni prowadzić? Czyż nie wysyła jednych najemników do Portmos, aby przepędzili z Eretrii demokratów, innych zaś do Oreos, aby tyranowi Filisidesowi pomogli w uzyskaniu władzy? A Grecy tylko patrzą i cierpią. I wydaje mi się, że tak mu się jakoś przypatrują jak burzy gradowej: każdy prosi w duchu boga, aby się nie przetoczyła nad jego głową, ale nie czyni żadnych wysiłków, aby zapobiec klęsce. Nie tylko nikt nie żąda zapłaty od Filipa za gwałty, których się dopuścił w stosunku do całej Hellady, ale także nikt nie szuka zemsty na nim za swoje własne krzywdy. Chyba nie można niżej stoczyć się moralnie! Czyż nie dotknął Koryntyjczyków przez atak na ich miasta Ambrakię i Leukadę? Czyż nie uraził Achajów, gdy przysiągł ich miasto Naupaktos wydać w ręce Etolów, a Tebańczyków z powodu odebrania im Echinos? A czy teraz nie maszeruje na Bizantyńczyków, w końcu swoich sprzymierzeńców? A z naszych posiadłości czy nie dzierży Kardii, największego miasta na Chersonezie, nie mówiąc o innych?

3 Źródło: Trzecia mowa przeciw Filipowi, [w:] Demostenes, Wybór mów, tłum. Romuald Turasiewicz, Wrocław 1991, rozdz. 32–34.
Rmkva840Me1ua
Zapoznaj się z mową Demostenesa, sławnego mówcy i polityka ateńskiego, a następnie określ, czy mowa ta została napisana (i wygłoszona) przed bitwą pod Cheroneą, czy po niej. Uzasadnij odpowiedź, odwołując się do tekstu źródłowego. (Uzupełnij).