Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

W jakim celu dopasowuje się prostą do wyników pomiarów

W fizyce często zachodzi potrzeba aproksymacji, czyli dopasowania danych pomiarowych różnymi zależnościami, które wynikają z teoretycznej analizy badanego problemu. Aproksymacja taka dostarcza wielu cennych informacji. Na przykład pozwala doprecyzować szczegóły modeli teoretycznych i oszacować stałe wielkości fizyczne występujące w modelu lub doświadczeniu. Dopasowanie prostej do wyników pomiarów jest najprostszym przykładem takiej aproksymacji.

Wysłuchaj zamieszczonego poniżej audiobooka, w którym omawiamy kilka (nie tylko fizycznych) przykładów dopasowania prostej o danych pomiarowych, a następnie wykonaj polecenia, które pomogą Ci usystematyzować zdobytą wiedzę.

R1SwRm7U2F6gl
Wysłuchaj ścieżki lektorskiej nagrania.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
Polecenie 1

Zależności pomiędzy mierzonymi wielkościami fizycznymi nie zawsze mają charakter liniowy. Na przykład: gdy ciało spada swobodnie z pewnej wysokości, to chociaż jego prędkość rośnie liniowo (proporcjonalnie) z czasem spadania, to zależność drogi przebytej przez to ciało nie jest już liniową funkcją czasu, ale kwadratową.

Czy pamiętasz wzory, o których mowa w treści polecenia? Zapisz je w polu poniżej lub w zeszycie, ponieważ będą one pomocne w kolejnym poleceniu.

uzupełnij treść
Polecenie 2
R10bGgM8rhlwR
Zaznacz, które z poniższych wykresów w poprawny sposób ilustrują zależność wysokości ciała od czasu w spadku swobodnym z wysokości H.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.