Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Bezpieczne wykorzystywanie przyborów i przyrządów sportowych

Scenariusz lekcji, II etap edukacyjny, wychowanie fizyczne

–––––––––––––––––––––––––––––––––

Wymagania szczegółowe:

4. Bezpieczna aktywność fizyczna i higiena osobista

4.2 Uczeń korzysta bezpiecznie ze sprzętu i urządzeń sportowych

Adresat: Uczniowie klasy VI

Czas trwania: 45 minut

Cele szczegółowe w zakresie wiadomości

Uczeń:

  • zna sposoby bezpiecznego przenoszenia i układania sprzętu sportowego

Cele szczegółowe w zakresie umiejętności

Uczeń:

  • bezpiecznie korzysta ze sprzętu i urządzeń sportowych

Cele szczegółowe w zakresie postaw

Uczeń:

  • szanuje sprzęt sportowy

Metody nauczania

zadaniowa ścisła, zabawowa klasyczna

Formy i miejsce zajęć

Formy: frontalna, grupowa, indywidualna

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Przybory i przyrządy

Kółko ringo – 2 sztuki, laska gimnastyczna – 1x liczba uczniów, piłka siatkowa – ½x liczba uczniów, minikosze – 2 sztuki, minipiłka koszykowa – 2 sztuki, słupek wysoki – 2 sztuki, znacznik (szarfa) – dwa kolory po ½x liczba uczniów, stoper – 1 sztuka, skrzynia gimnastyczna, ławeczka gimnastyczna, woreczki – ½x liczba uczniów, rzutnik, laptop.

Zasoby multimedialne

  1. zestaw ilustracji: „Sprzęt i urządzenia sportowe”.

  2. prezentacja multimedialna: „Co jest zabronione na sali gimnastycznej”.

Opis przebiegu lekcji

Tok

Opis przebiegu zajęć

Uwagi organizacyjno – metodyczne

Część wstępna 10 – 15 minut

  1. Czynności organizacyjne

  • Przygotowanie sprzętu sportowego.

  • Zbiórka. Sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć.

  • Podanie tematu lekcji.

Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat bezpiecznego korzystania ze sprzętu i urządzeń sportowych (pobieranie, układanie, noszenie
i konserwacja sprzętu, właściwe wykorzystywanie).

  • Obejrzenie i omówienie materiałów multimedialnych o bezpiecznym korzystaniu ze sprzętu i urządzeń sportowych.

  1. Rozgrzewka

Zabawa – „Berek ringo”

Dziecko będące berkiem, musi dotknąć uciekających, trzymanym w ręku kółkiem ringo. Dziecko, które zostało dotknięte ringiem, staje się berkiem.

Ustawienie w szeregu.

Wszystkie gry i zabawy przeprowadzają chętni uczniowie. Uczniowie uzgadniają zadania
z nauczycielem we wcześniejszym terminie.

Uczniowie w dowolnej pozycji siedzącej. Zasoby multimedialne.

Nauczyciel dla uatrakcyjnienia zajęć wprowadza drugiego, trzeciego berka.

Część główna 25 – 30 minut

Zabawa – „Kto złapie”

Dzieci ustawiają się na obwodzie koła przodem do środka koła. W prawej ręce wszystkie dzieci trzymają, ustawioną z przodu przed sobą, prostopadle do podłogi, laskę. Na sygnał nauczyciela dzieci puszczają laski i przemieszczając się w lewą stronę, próbują chwycić laskę osoby, która znajdowała się po lewej stronie. Po kilku próbach, nauczyciel zmienia kierunek poruszania się.

Gra – „Zbijak”

Jeden zespół tworzy duże koło. Drugi – znajduje się
w środku koła w luźnej gromadce. Dzieci znajdujące się na obwodzie koła za pomocą piłki siatkowej, starają się zbić osoby znajdujące się w środku. Osoba trafiona piłką, wychodzi z koła. Osoby znajdujące się wewnątrz koła, mogą się bronić przed zbiciem ucieczką – podskokami, zwodami. Nauczyciel albo mierzy czas zbicia wszystkich członków zespołu, albo ustala czas gry na max. 2 minuty. Następuje zmiana ról. Wygrywa zespół, który w krótszym czasie zbije przeciwnika lub zbije większą liczbę uczniów w czasie 2 minut.

Tor przeszkód – I zespół

Uczniowie, z pomocą nauczyciela, ustawiają tor przeszkód i wykonują kolejne zadania

  • Skok zawrotny przez 2 numery skrzyni,

  • dowolny wskok do 3 elementu skrzyni, zabranie woreczka i dowolny wyskok,

  • przejście po ławeczce gimnastycznej (szersza żerdź) z woreczkiem na głowie, zeskok obunóż,

  • rzut woreczkiem do połączonych kolejnych (4 i 5) elementów skrzyni.

Rzuty do kosza – II zespół

Każdy uczeń z zespołu kolejno rzuca piłką do kosza. Za trafienie w tablicę otrzymuje 1 punkt, za trafienie
w obręcz 2 punkty, za trafienie do kosza 3 punkty. Wygrywa zespół, który uzyska większą liczbę punktów.

Ustawienie na obwodzie koła.

Nauczyciel dzieli uczniów na dwa zespoły.

Nauczyciel czuwa nad właściwym oraz bezpiecznym przenoszeniem
i ustawianiem sprzętu.

Zespoły I i II po wykonaniu swoich zadań zamieniają się miejscami.

Nauczyciel podlicza wyniki.

Część końcowa 10 minut

  1. Ćwiczenia kompensacyjno‑korekcyjne

Uczniowie siadają w siadzie ugiętym podpartym na obwodzie dużego koła. Pierwsza osoba podnosi nogami piłkę siatkową z podłogi, obraca się w prawą stronę i przekazuje ją drugiej osobie. Druga osoba chwyta piłkę nogami i w ten sam sposób podaje następnej osobie.

  1. Czynności organizacyjne

  • Uporządkowanie miejsca ćwiczeń.

  • Zbiórka i podsumowanie zajęć.

  • Bezpieczne odniesienie sprzętu sportowego do magazynu.

W podsumowaniu nauczyciel przypomina sposoby bezpiecznego noszenia i układania sprzętu. Kontroluje porządkowanie sali.

RVS6OMzPxk4iS

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 103.50 KB w języku polskim
RkjMsrhAQfMo2

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 55.06 KB w języku polskim