Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „Budowa atomu”

Chemia, III etap edukacyjny

Temat: Budowa atomu.

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (2.2) [uczeń] opisuje i charakteryzuje skład atomu (jądro: protony i neutrony, elektrony); definiuje elektrony walencyjne.

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ:

Potrafi wymienić założenia teorii atomistyczno – cząsteczkowej Daltona oraz zna historię powstawania teorii atomu

Definiuje pojęcia: atom, jądro atomu, protony, neutrony, elektrony, elektrony walencyjne, nukleony, liczba masowa, liczba atomowa

Wie, jaki jest symbol, masa, ładunek i miejsce w atomie cząstek elementarnych

Potrafi określić liczby protonów, elektronów i neutronów w atomie znając jego liczbę atomową i masową

Wie, jaka jest maksymalna liczba elektronów w powłokach

Nabywane umiejętności

UCZEŃ:

Posługuje się teorią atomistyczno – cząsteczkową Daltona

Wymienia symbole, ładunki, masy i miejsce w atomie cząstek elementarnych

Rysuje schemat budowy atomu dowolnego pierwiastka

Zapisuje się liczbę atomową i masową przy symbolu pierwiastka

Określa i zapisuje liczbę protonów, elektronów i neutronów dowolnego pierwiastka, znając jego liczbę atomową i masową

Stosuje zdobytą wiedzę do rozwiązywania zadań problemowych

Kompetencje kluczowe

  • Kompetencje naukowe

  • Porozumiewanie się w języku ojczystym

  • Umiejętność uczenia się

Etapy lekcji

  1. Wstęp:

Nauczyciel podaje temat lekcji i sprawdza wiadomości uczniów z poprzednich zajęć.

Wprowadza uczniów do lekcji opowiadając krótko historię powstania teorii atomu.

Następnie uczniowie zastanawiają się nad definicjami: atomu, jądra atomu, elektronu, protonu, neutronu i powłoki walencyjnej. Podczas omawiania nauczyciel wyznacza ucznia, który wykonuje na tablicy schematyczne rysunki budowy atomu, posługując się ilustracjami w podręcznikach/encyklopedii.

Uczniowie zapisują w zeszytach poznane definicje i rysują schemat budowy atomu.

Nauczyciel w celu utrwalenia wiadomości wyświetla film animowany „Jak zbudowany jest atom”.

Aby uzmysłowić uczniom jak mały jest atom, nauczyciel wyświetla i omawia prezentację multimedialną „Odległości i wielkości w atomowym świecie”. Każdy uczeń samodzielnie pisze notatkę podsumowującą wiadomości umieszczone w prezentacji do zeszytu.

  1. Przebieg zajęć:

Przypomnienie wiadomości o układzie okresowym i położeniu w nim pierwiastka. W formie rozmowy kierowanej nauczyciel wraz z uczniami omawiają pojęcia: liczba atomowa, masowa. Uczą się odczytywania liczby atomowej z układu okresowego pierwiastków, obliczania liczby masowej i atomowej oraz poznają, jaka jest maksymalna liczba elektronów w powłokach elektronowych.

Uczniowie dzielą się na zespoły dwuosobowe. Nauczyciel rozdaje karty z ćwiczeniami. Uczniowie pracują z układem okresowym. Po wykonaniu ćwiczeń nauczyciel prosi wyznaczonych uczniów o wpisanie wyników w tabeli na tablicy.

Instrukcja przeprowadzenia obserwacji

1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska:

Praca z układem okresowym pierwiastków chemicznych. Określanie numeru grupy, numeru okresu, liczby atomowej, masowej, liczby elektronów, liczby protonów, liczby neutronów oraz liczby powłok elektronowych i liczby elektronów walencyjnych

2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań:

Pisanie informacji odczytanych z układu okresowego pierwiastków i na podstawie posiadanych dotychczas wiadomości.

3. Sposób przygotowania obserwacji (czas, miejsce itd.):

Ćwiczenie jest prowadzone podczas zajęć w klasie. Uczniowie mają do dyspozycji podręcznik, encyklopedię komputer połączony z Internetem oraz układ okresowy pierwiastków.

4. Sposób przeprowadzenia obserwacji:

Uczniowie pracują w parach. Zapisują numer grupy, numer okresu, określają liczbę atomową, masową, liczbę elektronów, liczbę protonów, liczbę neutronów oraz liczbę powłok elektronowych i liczbę elektronów walencyjnych. Po ćwiczeniach w parach wyznaczeni uczniowie wypełniają tabelę przygotowaną przez nauczyciela na tablicy.

Nazwa pierwiastka

Wapń

Potas

Żelazo

Węgiel

Tlen

Jod

Symbol

Numer grupy

Numer okresu

Liczb atomowa

Liczba masowa

Liczba elektronów

Liczba protonów

Liczba neutronów

Liczba powłok elektronowych

Liczba elektronów walencyjnych

  1. Podsumowanie:

Wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości uczniów.

Ocena pracy uczniów podczas zajęć. Podanie i omówienie pracy domowej.

Środki dydaktyczne

  • Podręcznik, encyklopedia

  • Układ okresowy pierwiastków

  • Film animowany „Jak zbudowany jest atom?”

  • Prezentacja multimedialna „Odległości i wielkości w atomowym świecie”

Metody nauczania

  • Ćwiczenia

  • Pogadanka

  • Rozmowa kierowana

Formy pracy

  • Praca w parach

  • Praca indywidualna

Praca domowa

Podaj numer grupy i okresu oraz określ liczbę protonów, elektronów, neutronów i nukleonów dla następujących pierwiastków:

  1. Wodoru

  2. Magnezu

  3. Glinu

  4. Chloru

Zadanie dla chętnych

Wykonaj z papieru, sznurka i kartonu model budowy atomu.

Lista załączników multimedialnych

Film animowany „Jak zbudowany jest atom?”

Prezentacja multimedialna „Odległości i wielkości w atomowym świecie”

RM6JTaYlhRVGB

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 110.00 KB w języku polskim
RxP4NXE6MqlxK

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 59.64 KB w języku polskim
R1Pf7KpDcRqn3