Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „Budowa materii”

Chemia, III etap edukacyjny

Temat: Budowa materii.

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (1.3) [uczeń] obserwuje mieszanie się substancji; opisuje ziarnistą budowę materii; tłumaczy, na czym polega zjawisko dyfuzji, rozpuszczania, mieszania; planuje doświadczenia potwierdzające ziarnistość materii.

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ

potrafi wykonać proste doświadczenie potwierdzające ziarnistą budowę materii;

definiuje pojęcia: dyfuzja, rozpuszczanie, mieszanie, krystalizacja;

potrafi powiązać zjawisko dyfuzji z wewnętrzną budową materii;

wymienia zjawiska fizyczne, które są dowodami na istnienie drobin, z których zbudowana jest materia;

podaje przykłady z życia codziennego występowania procesów: dyfuzji, mieszania, rozpuszczania, krystalizacji.

Nabywane umiejętności

UCZEŃ

wykonuje doświadczenie zgodnie z instrukcją;

obserwuje badane substancje;

zapisuje i wyciąga wnioski z przeprowadzanych doświadczeń;

znajduje zastosowanie poznanych procesów chemicznych w życiu codziennym.

Kompetencje kluczowe

  • kompetencje naukowe

  • porozumiewanie się w języku ojczystym

  • umiejętność uczenia się

Etapy lekcji

  1. Wstęp:

Nauczyciel wprowadza uczniów do tematu zajęć. W kilku zdaniach tłumaczy, że wszystko, co nas otacza, co posiada masę i czego można dotknąć jest nazywane materią. Materia zaś zbudowana jest z małych niewidocznych gołym okiem ziarenek (drobin) – cząsteczek i atomów.

Nauczyciel pokazuje kilka zdjęć na tablicy interaktywnej.

  1. Przebieg zajęć:

Uczniowie wykonują doświadczenie potwierdzając ziarnistą budowę materii. Wraz z pomocą nauczyciela formułują wnioski.

Nauczyciel wprowadza pojęcia: dyfuzji, mieszania, rozpuszczania oraz sprawdza wiadomości uczniów z poprzedniej lekcji dotyczące zmian stanów skupienia.

Wyświetla film animowany „Dyfuzja”.

Uczniowie wykorzystując różne materiały (encyklopedia, podręcznik, Internet) podają przykłady zjawiska dyfuzji, mieszania i rozpuszczania z życia codziennego

Nauczyciel w kilku zdaniach wyjaśnia proces krystalizacji, może posługiwać się prezentacją multimedialna pt. „Krystalizacja”

Instrukcja przeprowadzenia obserwacji

1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska:

Materia zbudowana jest z niewidocznych gołym okiem drobin (cząsteczek, atomów).

2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań:

Celem obserwacji jest potwierdzenie ziarnistej budowy materii.

3. Sposób przygotowania obserwacji (czas, miejsce itd.):

Obserwacja jest prowadzona podczas zajęć w klasie.

Nauczyciel przygotowuje zlewki, bagietkę, wrzącą wodę, torebkę herbaty, denaturat, cukier

Doświadczenia:

  1. Do szklanki z wrzącą wodą, włóż torebkę herbaty. Poczekaj chwilę i uważnie obserwuj zachodzące zmiany.

Obserwacje: Po chwili widać w zlewce brązowe smugi.

Herbata zabarwiła wodę na kolor brązowy.

Wnioski: W zlewce zaszło zjawisko dyfuzji, czyli samorzutnego mieszania się jednej substancji do drugiej, spowodowane bezwładnym ruchem cząsteczek.

  1. Do zlewki wlej 20 cmIndeks górny 3 wody, następnie 20cmIndeks górny 3 denaturatu. Zmieszaj obie substancje.

Obserwacje: Ciecze mieszają się ze sobą. Objętość mieszaniny zmniejsza się.

Wnioski: Zachodzi zjawisko mieszania się. Powstaje mieszanina jednorodna.

Obserwacje: Zachodzi proces mieszania, polegający na połączeniu przynajmniej dwóch substancji i uzyskaniu mieszaniny o jednorodnej budowie.

  1. Do zlewki z wodą wsyp łyżkę cukru. Zamieszaj bagietką.

Obserwacje: Cukier rozpuszcza się w wodzie.

Wnioski: Obserwowane jest rozpuszczanie, czyli proces polegający na zmieszaniu ciała stałego, cieczy lub gazu w innej cieczy lub gazie. W wyniku tego otrzymujemy mieszaninę jednorodną, której nie można rozdzielić metodami mechanicznymi. Nazywamy ją roztworem, a substancję, w której to zachodzi – rozpuszczalnikiem.

4. Sposób przeprowadzenia obserwacji:

Nauczyciel wyznacza kilku uczniów, którzy zgodnie z opisem wykonują doświadczenie. Po każdym doświadczeniu uczniowie wspólnie formułują wnioski. Całość doświadczenia podsumowuje jeszcze raz nauczyciel.

5. Inne informacje:

Uczniowie zapisują wnioski z doświadczeń.

  1. Podsumowanie:

Uczniowie argumentują, że materia zbudowana jest z drobin.

Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji. Zadaje i wyjaśnia pracę domową.

Zadanie domowe

Zaprojektuj inne doświadczenie, które potwierdzi ziarnistość materii.

Środki dydaktyczne

  • podręcznik, encyklopedia

  • komputery połączone z Internetem

  • sprzęt laboratoryjny (zlewki, bagietki) oraz wrząca woda, zimna woda, torebka herbaty, denaturat, cukier

  • zestaw zdjęć

  • Film animowany „Dyfuzja”

  • Prezentacja multimedialna „Krystalizacja”

Metody nauczania

  • pogadanka

  • rozmowa kierowana

  • praca z podręcznikiem, encyklopedią, Internetem

  • zajęcia praktyczne (ćwiczenia laboratoryjne)

  • obserwacja

Formy pracy

  • praca indywidualna

  • zbiorowa

Zadanie dla chętnych

Wykonaj w domu doświadczenie z prezentacji multimedialnej „Krystalizacja”.

RH3f4roY6aRxl

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 93.50 KB w języku polskim
R1BdZJl29mBRc

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 58.82 KB w języku polskim
R1Pf7KpDcRqn3