Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R10XLOQjEPQ89
Ilustracja przedstawia wykres funkcji w ujęciu trójwymiarowym, rozpięty pomiędzy osiami iks, igrek, zet. Na osi iks wykres przechodzi pomiędzy punktami minus trzy przecinek trzy. Na osi igrek wykres przechodzi pomiędzy punktami -minus dwa przecinek dwa. Na osi zet wykres przechodzi pomiędzy punktami zero do dziesięć. Wizualnie wykres przypomina prostokątną kartkę papieru, zagiętą w połowie, uniesioną do góry.

Czy potęga zawsze jest potężna? Monotoniczność potęgowania

Źródło: dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/, domena publiczna.

Potęgowanie zwykle kojarzy się z uzyskiwaniem dużych liczb. Ma to miejsce w pewnych szczególnych przypadkach, ale nie jest regułą. W wyniku potęgowania możemy otrzymać również liczby bardzo małe. Wynik potęgowania zależy od podstawy potęgi oraz od jej wykładnika. Naszym głównym celem jest nauczyć się porównywać ze sobą potęgi o takich samych podstawach. Do tego celu posłużymy się wykresami różnych funkcji.

Twoje cele
  • Stworzysz wykresy funkcji wykładniczych.

  • Rozpoznasz wykresy funkcji wykładniczych.

  • Wyciągniesz wnioski na temat monotoniczności funkcji wykładniczych.

  • Porównasz ze sobą potęgi o takich samych podstawach.