Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

SCENARIUSZ LEKCJI

III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Czy przewodnik może być magnesem?

TREŚCI KSZTAŁCENIA

  • Fizyka, 5.4: [Uczeń] opisuje działanie przewodnika z prądem na igłę magnetyczną;

  • Informatyka, 6.1: [Uczeń] wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów.

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Cel ogólny: Poznanie oddziaływania pola magnetycznego przewodnika z prądem na igłę magnetyczną.

  • wie, jakie są źródła pola magnetycznego,

  • wie, że wokół przewodnika z prądem istnieje pole magnetyczne,

  • wie, o czym mówi reguła prawej dłoni,

  • wyjaśnia zachowanie igły magnetycznej, używając pojęcia pola magnetycznego wytworzonego przez prąd elektryczny.

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

  • umie posługiwać się igłą magnetyczną do badania pola magnetycznego wokół przewodnika z prądem,

  • umie wykazać, że obwód elektryczny, w którym płynie prąd, oddziałuje z magnesem, a więc wytwarza pole magnetyczne,

  • przeprowadza ćwiczenia i wyciąga wnioski, uczy się współpracy w grupie,

  • umie pokazać i zastosować regułę prawej dłoni,

  • nabywa umiejętności samodzielnej pracy, obserwacji zjawisk fizycznych, stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi na nie,

  • potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.

Etapy lekcji

Przedmiot nauczania

Kompetencje kluczowe

Przebieg zajęć

Środki dydaktyczne

Metody nauczania

Formy pracy

Etap wstępny

Fizyka

Porozumiewanie się w języku ojczystym; myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się

Nauczyciel prosi uczniów, aby odpowiedzieli na kilka pytań, moderuje krótką dyskusję:

- co już wiecie na temat magnesów?

- gdzie spotkaliście się już z zastosowaniem magnesów?

- czy słyszeliście o magnesach, które zbudowane są z przewodnika, w którym płynie prąd?

Dyskusja

Problemowa: aktywizująca

Zbiorowa, jednolita

Etap realizacji

Fizyka

Porozumiewanie się w języku ojczystym; myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się

Przypomnienie wiadomości na temat:

- oddziaływania pola magnetycznego magnesu sztabkowego na igłę magnetyczną,

- ułożenia się biegunów igły magnetycznej względem biegunów pola magnetycznego magnesu.

Nauczyciel przekazuje uczniom nową wiedzę na temat wytwarzania pola magnetycznego wokół przewodnika, w którym płynie prąd.

Notatki z poprzednich zajęć, nowa wiedza podana na lekcji przez nauczyciela

Podająca: wykład informacyjny

Zbiorowa, jednolita

Fizyka

Myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się

Przeprowadzenie doświadczenia na podstawie załączonej instrukcji. Uczniowie dzielą się na 3 grupy, każda ma swojego lidera.

Po dokonanej (moderowanej przez nauczyciela) prezentacji wyników prac przez liderów 3 grup nauczyciel dokonuje podsumowania na temat poznanych w ćwiczeniach zjawisk oraz ich wyjaśnienia.

Ćwiczenie „Doświadczenia magnetyczne” (zasób nr QWE03902)

Praktyczna: ćwiczenia

Grupowa, zróżnicowana

Fizyka

Myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera film z pamięci typy Flash, uruchamia program odtwarzający filmy, odtwarza film przedstawiający kilka doświadczeń związanych z polem magnetycznym wokół przewodnika, w którym płynie prąd .

Po zakończonej projekcji nauczyciel moderuje krótką dyskusję na temat obejrzanego materiału, zadając pytania zmierzające do wyjaśnienia poznanych zjawisk fizycznych oraz warunków, jakie muszą być spełnione, aby miały one miejsce.

Film „Magnesy i prąd” (zasób nr QWE03903),

Podająca: film

Zbiorowa, jednolita

Etap końcowy

Fizyka

Myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się

Podsumowanie lekcji. Nauczyciel podsumowuje wiadomości na temat pola magnetycznego wokół przewodnika z prądem:

- przewodnik, w którym płynie prąd, wytwarza wokół siebie pole magnetyczne. Linie tego pola układają się koncentrycznie naokoło przewodnika

- igła magnetyczna umieszczona w polu magnetycznym przewodnika z prądem reaguje na to pole tak, jakby to było pole magnesu,

- zwrot linii pola magnetycznego przewodnika z prądem określa reguła prawej dłoni.

Podająca: pogadanka

Zbiorowa, jednolita

Rbd68w5owz6AG

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 97.00 KB w języku polskim
R1JmIrrvtFs1o

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 88.21 KB w języku polskim
R1Pf7KpDcRqn3