Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Ewelina Kędzierska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Mieczysław Wolfke - prekursor holografii i wielu innych, wielkich idei |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia - wymagania ogólne temat wykraczający poza podstawę programową |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | strategia kształcenia wyprzedzającego |
Metody nauczania: | - merytoryczna dyskusja wprowadzająca, |
Formy zajęć: | - praca indywidualna, |
Środki dydaktyczne: | tablica multimedialna/rzutnik |
Materiały pomocnicze: | - |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Przed rozpoczęciem lekcji należy poprosić uczniów, by wyszukali w Internecie informacje na temat Mieczysława Wolfkego. W fazie wprowadzającej nauczyciel prezentuje uczniom film edukacyjny dołączony do e‑materiału, którego zadaniem jest zaintrygowanie uczniów prezentowanym tematem. Po obejrzeniu filmu nauczyciel nawiązuje do historii Polski przypominając uczniom podstawowe informacje dotyczące 123 lat niewoli, momentu odzyskania niepodległości, dwudziestolecia międzywojennego, czasu wojny i okupacji, a także odbudowy powojennych zniszczeń. | |
Faza realizacyjna: | |
Zadaniem nauczyciela w fazie realizacyjnej jest chronologiczne wprowadzenie uczniów w temat na podstawie tego, co przygotowali przed lekcją. Nauczyciel pyta uczniów o to, co wiedzą na temat: | |
Faza podsumowująca: | |
W podsumowującej rozmowie kierowanej nauczyciel pyta uczniów o podstawowe informacje na temat spuścizny Mieczysława Wolfkego. Następnie nakierowuje ich uwagę na jego wynalazki pytając o zasadę działania m.in. planetostatu i telektroskopu, a także istotę idei holograficznej. Ostatnim tematem dyskusji są przeszkody, jakie spotykali naukowcy na swojej drodze w danym momencie dziejów Polski. | |
Praca domowa: | |
Praca domowa może mieć dwojaki charakter. Po pierwsze, zadaniem ucznia może być wyszukanie w Internecie ciekawostek na temat życia i działalności naukowej Mieczysława Wolfkego, a następnie zweryfikowanie ich z przedstawionymi w materiale informacjami, gdyż dostępne życiorysy Profesora zawierają często błędy. Po drugie, zadaniem ucznia może być rozwiązanie zestawu zadań z części „Sprawdź się”. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Film edukacyjny należy zaprezentować uczniom na początku lekcji. Jeśli nie ma ku temu możliwości, należy poprosić ich, by wcześniej, samodzielnie wykonali to zadanie. |