Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Przemysław Michalski |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Czy ciała zawsze spadają swobodnie? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne I. Wykorzystanie pojęć i wielkości fizycznych do opisu zjawisk oraz wskazywanie ich przykładów w otaczającej rzeczywistości. II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. Zakres podstawowy I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: II. Mechanika. Uczeń: Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. II. Mechanika. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | blended learning |
Metody nauczania: | - wykład, |
Formy zajęć: | praca indywidualna |
Środki dydaktyczne: | - tablica szkolna, |
Materiały pomocnicze: | brak |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Na poprzedniej lekcji, nauczyciel zleca uczniom zapoznanie się z częścią „Warto przeczytać” e‑materiału. Na początku lekcji nauczyciel prosi uczniów o podanie znanych im przykładów spadku swobodnego, każdy pomysł poddaje dyskusji i jeśli jest słuszny – prosi ucznia‑pomysłodawcę, by zapisał go na tablicy, tworząc „drzewko” związane z tym zagadnieniem. Następnie nauczyciel wraz z uczniami tworzą, na podobnej zasadzie, drzewko „kontrprzykładów” dla spadku swobodnego, np. liście, kartki papieru. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel rozwiązuje z uczniami wybrane zadania z dołączonych do e‑materiału, w tym przynajmniej jedno spośród 8‑9. Każde z nich omawia i odpowiada na pytania i wątpliwości uczniów. Przy zadaniach 8‑9, nauczyciel podkreśla fakt, że spadek niektórych ciał nie może być nazwany swobodnym, właśnie przez opór powietrza. | |
Faza podsumowująca: | |
Faza podsumowująca została częściowo zrealizowana podczas omawiania realizowanych zadań. Dodatkowo, nauczyciel wprowadza zagadnienie – co wydarzyłoby się, gdyby nie było oporu powietrza? Czy spadek, np. liścia lub pióra byłby wtedy swobodny? Nauczyciel prezentuje film dołączony do e‑materiału (zadanie nr 5) lub przeprowadza doświadczenie, wykorzystując komorę próżniową. | |
Praca domowa: | |
Rozwiązanie pozostałych zadań dołączonych do e‑materiału. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Nauczyciel może w trakcie lekcji zrealizować zadanie polegające na wyznaczeniu energii kinetycznej i potencjalnej spadającego ciała w funkcji czasu, a następnie zweryfikować rezultaty za pomocą symulacji. Multimedium można też zlecić uczniom do samodzielnej „zabawy” i zbadania praw swobodnego spadku w domu. |