Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji

Autor: Agnieszka Pieszalska

Przedmiot: biologia

Temat: Skutki nadczynności i niedoczynności gruczołów dokrewnych człowieka

Grupa docelowa: III etap edukacyjny – kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym

Podstawa programowa:

Zakres podstawowy
Treści nauczania – wymagania szczegółowe
V. Budowa i fizjologia człowieka.
6. Regulacja hormonalna. Uczeń:
9) określa skutki niedoczynności i nadczynności gruczołów dokrewnych.
Zakres rozszerzony
Treści nauczania – wymagania szczegółowe
XI. Funkcjonowanie zwierząt.
2. Porównanie poszczególnych czynności życiowych zwierząt, z uwzględnieniem struktur odpowiedzialnych za ich przeprowadzanie.
5) Regulacja hormonalna. Uczeń:
j) określa skutki niedoczynności i nadczynności gruczołów dokrewnych.

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  • kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;

  • kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;

  • kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;

  • kompetencje cyfrowe.

Cele operacyjne:

Uczeń:

  • wyjaśnia rolę hormonów w organizmie;

  • wymienia gruczoły dokrewne;

  • opisuje rolę gruczołów dokrewnych w utrzymaniu homeostazy;

  • omawia konsekwencje niedoczynności i nadczynności wybranych gruczołów dokrewnych;

  • wskazuje schorzenia wynikające z nadmiaru lub niedoboru podstawowych hormonów;

Strategie nauczania:

  • konstruktywizm;

  • konektywizm.

Metody i techniki nauczania:

  • JIGSAW;

  • analiza tekstu źródłowego;

  • mapa myśli.

Formy pracy:

  • praca indywidualna;

  • praca w grupach;

  • praca całego zespołu klasowego.

Środki dydaktyczne:

  • komputery z dostępem do internetu;

  • zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;

  • arkusze papieru A1, flamastry.

Przebieg zajęć

Faza wstępna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się ze wstępem w e‑materiale.

  2. Nauczyciel zadaje pytania: „Jakie znacie gruczoły dokrewne?”, „Jaką funkcję pełnią hormony?”.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel dzieli klasę na sześć grup. Każdy członek zespołu otrzymuje inny zestaw zadań do opracowania, tak aby każda grupa pracowała nad całością materiału (zestawy A + B + C + D + E + F):

    • zestaw A – wymień hormony wydzielane przez przysadkę mózgową oraz objawy związane z niedoczynnością i nadczynnością;

    • zestaw B – wymień hormony wydzielane przez tarczycę oraz objawy związane z niedoczynnością i nadczynnością;

    • zestaw C – wymień hormony wydzielane przez przytarczyce oraz objawy związane z niedoczynnością i nadczynnością;

    • zestaw D – wymień hormony wydzielane przez szyszynkę oraz objawy związane z niedoczynnością i nadczynnością;

    • zestaw E – wymień hormony wydzielane przez trzustkę oraz objawy związane z niedoczynnością i nadczynnością;

    • zestaw F – wymień hormony wydzielane przez nadnercza oraz objawy związane z niedoczynnością i nadczynnością.

  2. Uczniowie samodzielnie wykonują otrzymane zadania na podstawie informacji zawartych w e‑materiale.

  3. Po upływie wyznaczonego czasu uczniowie zmieniają miejsce, tworząc sześcioosobowe grupy ekspertów – znawców problematyki nadczynności i niedoczynności jednego z gruczołów dokrewnych. Dyskutują nad opracowanym materiałem, uzupełniają braki, wyjaśniają wątpliwości oraz zastanawiają się, jak najlepiej przekazać innym uczniom przygotowane informacje.

  4. Nauczyciel kontroluje pracę uczniów i w razie potrzeby uzupełnia ich wiedzę.

  5. Uczniowie wracają do wcześniej utworzonych grup. Prezentują pozostałym członkom materiał, który opracowali i przedyskutowali w grupie ekspertów. Dzięki tak poprowadzonemu zadaniu wszyscy uczniowie mogą opanować główne treści lekcji.

  6. Grupy otrzymują arkusz papieru A1 i flamastry. Ich zadaniem będzie przygotowanie mapy myśli związanej z tematem lekcji.

  7. Grupy prezentują swoje mapy myśli.

  8. Nauczyciel prosi o zapoznanie się z filmem pt. „Skutki nadczynności i niedoczynności wybranych gruczołów dokrewnych człowieka”, a następnie wykonanie związanych z nim poleceń.

Faza podsumowująca:

  1. Nauczyciel podsumowuje pracę grup.

  2. Nauczyciel zadaje uczniom pytania:

    • Co na zajęciach wydało wam się ważne i ciekawe?

    • Co było łatwe, a co trudne?

    • Jak możecie wykorzystać wiadomości i umiejętności, które dziś zdobyliście?

    Chętni/wybrani uczniowie podsumowują zajęcia.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują ćwiczenia interaktywne zawarte w e‑materiale.

Materiały pomocnicze:

  • Neil A. Campbell i in., Biologia Campbella, tłum. K. Stobrawa i in., Rebis, Poznań 2019.

  • Encyklopedia szkolna. Biologia, red. Marta Stęplewska, Robert Mitoraj, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2006.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania filmu:

Film powinien zostać zastosowany w fazie realizacyjnej lekcji. Uczniowie zapoznają się z wiadomościami zawartymi w filmie, a następnie wykonują związane z filmem polecenia.