Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Autor: Daria Reczyńska
Przedmiot: biologia
Temat: Przegląd parzydełkowców
Grupa docelowa: uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie rozszerzonym
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
wymienia gromady parzydełkowców;
podaje przykłady parzydełkowców;
wyjaśnia znaczenie parzydełkowców;
charakteryzuje przedstawicieli poszczególnych gromad parzydełkowców;
przyporządkowuje gatunki parzydełkowców do poszczególnych gromad;
omawia przyczyny niszczenia raf koralowych;
formułuje wnioski na podstawie materiałów źródłowych.
Strategie nauczania:
nauczanie wyprzedzające;
konstruktywizm;
konektywizm;
WebQuest.
Metody i techniki nauczania:
mapa myśli;
praca z materiałem źródłowym z e‑materiału;
ćwiczenia przedmiotowe;
multimedialny quiz.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupach;
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne:
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
teksty źródłowe z artykułów i książek, w których opisano gromady parzydełkowców (np. Walentin Dogiel, Zoologia bezkręgowców. Wydanie III, Państwowe wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa, 1973 lub Neil A. Campbell, Jane B. Reece, Lisa A., Urry, Michael L. Cain, Steven A., Wasserman, Peter V. Minorsky, Robert B. Jackson, Biologia, Rebis, Poznań, 2014);
szary papier;
markery;
magnesy.
Przebieg zajęć
Faza wstępna
Nauczyciel zapisuje hasło „parzydełkowce” na szarym papierze. Prosi uczniów o wspólne utworzenie mapy myśli. Uczniowie kolejno dopisują gałęzie. Nauczyciel podsumowuje zebrane informacje.
Nauczyciel przedstawia uczniom temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna
Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy. Każdej z nich przydziela jedną nazwę gromady parzydełkowców oraz zadanie do wykonania:
grupa I - „Opracuj tabelę dotyczącą budowy, występowania oraz trybu życia koralowców”;
grupa II - „Opracuj tabelę dotyczącą budowy, występowania oraz trybu życia kostkowców”;
grupa III - „Opracuj tabelę dotyczącą budowy, występowania oraz trybu życia stułbiopławów”;
grupa IV - „Opracuj tabelę dotyczącą budowy, występowania oraz trybu życia krążkopławów”.
Grupy mają za zadanie zapoznać się z informacjami na temat przydzielonej wcześniej gromady zawartymi w materiałach źródłowych. Uczniowie mają zwrócić uwagę na cechy charakterystyczne dla danej gromady. Następnie zapoznają się z treścią zawartą w e‑materiale. Uczniowie dopracowują przygotowane informacje zebrane w postaci tabeli. Po upływie czasu określonego przez nauczyciela każda z grup prezentuje wyniki swojej pracy.
Uczniowie samodzielnie wykonują wskazane przez nauczyciela ćwiczenia zawarte w e‑materiale.
Nauczyciel zwraca uwagę na ćwiczenia, które sprawiły najwięcej problemu oraz naprowadza uczniów na poprawne odpowiedzi.
Faza podsumowująca
Uczniowie wykonują multimedialny quiz oraz polecenie 2 (dotyczące wykorzystania parzydełkowców przez człowieka) zawarte w e‑materiale.
Praca domowa
Polecenie dla uczniów: Przygotuj informacje na temat dwóch interesujących według ciebie gatunków parzydełkowców. Informacje na ich temat zamieść na slajdach w programie PowerPoint wg szablonu ustalonego na lekcji.
Materiały pomocnicze
przykładowy szablon.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania gry edukacyjnej
Gra edukacyjna może zostać wykorzystana w fazie realizacyjnej lekcji.