Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: | Krystyna Wosińska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Natura korpuskularna promieniowania elektromagnetycznego |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne: Zakres podstawowy Zakres rozszerzony |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | strategia eksperymentalno‑obserwacyjna (dostrzeganie i definiowanie problemów) |
Metody nauczania: | wykład informacyjny, pokaz multimedialny, analiza pomysłów |
Formy zajęć: | praca w grupach, praca indywidualna |
Środki dydaktyczne: | komputer z rzutnikiem lub tablety do dyspozycji każdego ucznia |
Materiały pomocnicze: | e‑materiał: „Promieniowanie rentgenowskie – charakterystyka”, „Promieniowanie gamma – charakterystyka” |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Wprowadzenie zgodnie z treścią w części pierwszej - „Czy to nie ciekawe?”. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel wyjaśnia, że promieniowanie elektromagnetyczne ma podwójną naturę – jest zarazem falą i zbiorem cząstek. Opowiada, jak trudności wyjaśnienia własności promieniowania termicznego rozwiązał Planck, proponując opis emisji promieniowania porcjami. Następnie opisuje zjawisko fotoelektryczne, podkreślając, że jeden foton wybija jeden elektron. | |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie w grupach z pomocą nauczyciela rozwiązują zadanie 7 i 8 z zestawu ćwiczeń. | |
Praca domowa: | |
W celu powtórzenia i utrwalenia wiadomości o korpuskularnej naturze promieniowania elektromagnetycznego, uczniowie rozwiązują zadania z zestawu ćwiczeń: 1- 4 obowiązkowo, oraz do wyboru jedno z pozostałych zadań. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Multimedium bazowe może też być wykorzystane przez uczniów po lekcji do powtórzenia i utrwalenia materiału. |