Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Przemysław Michalski |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Gdzie jest spełniona zasada zachowania energii mechanicznej? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. Zakres podstawowy I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: II. Mechanika. Uczeń: Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: III. Mechanika. |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | grywalizacja |
Metody nauczania: | - pogadanka, |
Formy zajęć: | praca w grupach |
Środki dydaktyczne: | - tablica, |
Materiały pomocnicze: | Przykłady różnych zjawisk fizycznych, w których dochodzi do przemian energii mechanicznej. |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie lub sformułowanie zasady zachowania energii mechanicznej oraz omówienie definicji sił wewnętrznych i zewnętrznych. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel dzieli uczniów na kilka zespołów, by przeprowadzić “fizyczny teleturniej”. Nauczyciel wyświetla na projektorze przykłady różnych zjawisk związanych z zasadą zachowania energii mechanicznej, tj. jak swobodny spadek, rzut ukośny etc., w odniesieniu do przykładów “ze świata” (np. rzut ukośny można przedstawić jako wystrzał pocisku pod kątem, rzut piłki do kosza, itd.). Zadaniem uczniów w zespołach jest wskazanie do jakich przemian energii dochodzi w danym zjawisku, czy wartość energii jest zachowana i jeśli nie, to praca jakiej siły zewnętrznej powoduje tę zmianę. W przypadku przemian energii uczniowie powinni podać, z pracy jakiej siły wewnętrznej wynika ta przemiana. Zespół, który pierwszy zgłosi się do wyjaśnienia danego zjawiska i udzieli poprawnej odpowiedzi otrzymuje punkt. Zespół z najwyższą liczbą punktów wygrywa, np. ocenę bardzo dobrą. | |
Faza podsumowująca: | |
Wyjaśnienie przez nauczyciela błędnie zinterpretowanych przez uczniów zagadnień. Czas na dodatkowe pytania i wyjaśnienie wątpliwości. | |
Praca domowa: | |
Uczniowie utrwalają wiedzę i zdobyte umiejętności przez rozwiązanie w domu zadań 5, 6 (zakres podstawowy), 4, 7 (zakres rozszerzony) z zestawu ćwiczeń oraz przez analizę przemian energii na podstawie dołączonego do e‑materiału multimedium bazowego. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Multimedium można wykorzystać jako pokaz na lekcji dotyczącej zasady zachowania energii lub sprawności układów mechanicznych. Można je również zlecić uczniom do samodzielnej analizy. |