Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz

Autor

Learnetic SA

Temat zajęć

Różnorodność roślin naczyniowych

Grupa docelowa

Szkoła podstawowa i ponadpodstawowa, biologia

Ogólny cel kształcenia

Uczeń na przykładzie rodzimych gatunków opisuje cechy charakterystyczne roślin naczyniowych.

Kształtowane kompetencje kluczowe

  1. porozumiewanie się w języku ojczystym,

  2. kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne,

  3. umiejętność uczenia się.

Cele operacyjne (szczegółowe)

Uczeń:

  • rozpoznaje rośliny należące do paprotników, nagonasiennych i okrytonasiennych;

  • opisuje cechy, na podstawie których porównuje się rośliny naczyniowe;

  • przedstawia proces stopniowego uniezależnienia się od obecności wody w procesie zapłodnienia u roślin;

  • omawia cykl rozwojowy paprotników, nagonasiennych i okrytonasiennych.

Metody / techniki kształcenia

  • metoda problemowa

  • dyskusja

Formy organizacji pracy

  • indywidualna

  • grupowa

  • zbiorowa

Przebieg lekcji

Faza wprowadzająca:

  1. Czynności organizacyjne.

  2. Zapisanie tematu lekcji.

  3. Przedstawienie celu zajęć.

  4. Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Co wspólnego mają ze sobą paproć, sosna i czereśnia?

Faza realizacyjna

  1. Nauczyciel zadaje dwa pytania:

    • Jakie warunki życia panują w środowisku wodnym, a jakie w lądowym?

    • Dlaczego roślina lądowa nie przetrwa w wodzie, a roślina wodna na lądzie?

  2. Uczniowie ustalają odpowiedzi w ramach dyskusji.

  3. Nauczyciel prezentuje uczniom pierwszy fragment filmu Różnorodność roślin naczyniowych na temat warunków życia w środowisku wodnym i lądowym oraz podziału roślin naczyniowych.

  4. Uczniowie na podstawie informacji z filmu weryfikują swoje odpowiedzi na temat warunków środowiskowych.

  5. Nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy, nazywając je odpowiednio: Paproć, Sosna i Czereśnia. Zadaniem każdej grupy jest przygotowanie na podstawie informacji zawartych w filmie notatki na temat rośliny, którą reprezentują.

  6. Uczniowie oglądają trzy bloki tematyczne na temat paprotników, roślin nagonasiennych i okrytonasiennych. Sporządzają notatki.

  7. Nauczyciel prosi, by przedstawiciel każdej grupy przygotował ustną prezentację na temat przydzielonej rośliny. Prezentacja powinna zawierać:

    • informację o tym, do której grupy roślin naczyniowych ona należy;

    • krótką charakterystykę organów wegetatywnych;

    • opis sposobu rozmnażania rośliny.

  8. Nauczyciel zapisuje na tablicy nazwy omawianych roślin. Podczas dyskusji uczniowie ustalają ich wspólne cechy.

Faza podsumowująca

  1. Nauczyciel w ramach podsumowania powraca do zadanego na początku lekcji pytania, prosząc uczniów o udzielenie na nie odpowiedzi.

  2. Nauczyciel prosi uczniów, by wymienili cechy adaptacyjne roślin lądowych oraz znaczenie tych cech w rozwoju roślin naczyniowych.

  3. Nauczyciel prezentuje uczniom ostatni fragment filmu, będący podsumowaniem tematu.

  4. Uczniowie indywidualnie rozwiązują ćwiczenia interaktywne.

Praca domowa

  1. Wymień cechy charakterystyczne dla roślin naczyniowych.

  2. Poszukaj informacji na temat znaczenia roślin naczyniowych dla człowieka. Scharakteryzuj krótko każdą z grup roślin wchodzących w skład roślin naczyniowych.

m4b729d4ea318556a_1

Metryczka

Tytuł

Różnorodność roślin naczyniowych

Temat lekcji z e‑podręcznika, do którego e‑materiał się odnosi

3.3.12. Różnorodność roślin

Przedmiot

Biologia

Etap edukacyjny

Szkoła podstawowa i ponadpodstawowa

Nowa podstawa programowa (szkoła podstawowa)

Uczeń:

  • przedstawia cechy budowy zewnętrznej rośliny nagonasiennej na przykładzie sosny,

  • rozróżnia formy morfologiczne roślin okrytonasiennych (rośliny zielne, krzewinki, krzewa, drzewa),

  • opisuje modyfikacje korzeni, łodyg i liści jako adaptacje roślin okrytoonasiennych do życia w określonych środowiskach,

  • rozróżnia elementy budowy kwiatu i określa ich funkcje w rozmnażaniu płciowym.

Nowa podstawa programowa (szkoła ponadpodstawowa)

Uczeń:

  • przedstawia na przykładzie rodzimych gatunków cechy charakterystycze mchów, widłakowych, skrzypowych, paprociowych i nasiennych oraz na podstawie tych cech identyfikuje organizm jako przedstawiciela jednej z tych grup;

  • wykazuje związek budowy morfologicznej i anatomicznej (pierwotnej i wtórnej) organów wegetatywnych roślin z pełnionymi przez nie funkcjami;

  • przedstawia cechy budowy roślin, które umożliwiły im zasiedlenie środowisk lądowych;

  • uzasadnia, że modyfikacje organów wegetatywnych roślin są adaptacją do różnych warunków środowiska i pełnionych funkcji.

Kompetencje kluczowe

Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 18.12.2006. Kompetencje kluczowe:

  1. porozumiewanie się w języku ojczystym,

  2. kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne,

  3. umiejętność uczenia się.

Cele edukacyjne zgodne z etapem kształcenia

Uczeń:

  • porównuje budowę roślin naczyniowych

  • wymienia cechy, na podstawie których porównuje się rośliny

  • przedstawia proces stopniowego uniezależnienia się od obecności wody w procesie zapłodnienia u roślin

Powiązania z e‑podręcznikiem

https://www.epodreczniki.pl/reader/c/130053/v/latest/t/student-canon/m/ibr0KxCdqe