Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: | Krystyna Wosińska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Jakie czynniki wpływają na szybkość dyfuzji? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne Zakres podstawowy Zakres rozszerzony |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | strategia eksperymentalno‑obserwacyjna (dostrzeganie i definiowanie problemów) |
Metody nauczania | wykład informacyjny, pokaz multimedialny, analiza pomysłów |
Formy zajęć: | praca w parach, praca indywidualna |
Środki dydaktyczne: | komputer z rzutnikiem lub tablety do dyspozycji każdego ucznia |
Materiały pomocnicze: | e‑materiały: „Na czym polega zjawisko dyfuzji?”, „Badanie zjawiska dyfuzji na przykładzie rozchodzenia się atramentu w wodzie”, „Badanie zjawiska dyfuzji na przykładzie rozchodzenia się zapachów” |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Wprowadzenie zgodnie z treścią w części pierwszej „Czy to nie ciekawe?”. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel wyjaśnia, czym jest ruch termiczny cząsteczek i na czym polega dyfuzja. Podkreśla przy tym, że ruch każdej cząsteczki jest procesem przypadkowym i niezależnym od innych cząsteczek. Nauczyciel stawia pytanie: „Od czego zależy szybkość dyfuzji?”. Uczniowie zgłaszają swoje pomysły, a nauczyciel je porządkuje poprzez zadawanie pytań i/lub podawanie przykładów zjawisk, które nawiązują do codziennych doświadczeń uczniów. W tej części lekcji pomocne mogą być ćwiczenia 5, 6 i 7 z zestawu ćwiczeń. Uczniowie wypisują na tablicy czynniki, od których zależy szybkość dyfuzji. Uczniowie w parach pracują z symulacją interaktywną, zapisując czasy dyfuzji dla różnych temperatur. Następnie wspólnie dyskutują nad zadanym w symulacji pytaniem. | |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie w parach rozwiązują zadania 1, 2 i 3 z zestawu ćwiczeń. Nauczyciel monitoruje pracę uczniów, wyjaśnia wątpliwości. | |
Praca domowa: | |
Zadanie 4 i 8 z zestawu ćwiczeń. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Multimedium bazowe może też wykorzystane podczas lekcji zgodnie z przedstawionym scenariuszem lub po lekcji do powtórzenia i utrwalenia materiału przez uczniów. |