Dla nauczyciela
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Imię i nazwisko autora: Włodzimierz Juśkiewicz
Przedmiot: geografia
Temat zajęć: Przyczyny i skutki powstawania ruchów izostatycznych
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum ogólnokształcące, technikum, zakres podstawowy, klasa I
Podstawa programowa:
I. Wnętrze Ziemi. Procesy endogeniczne, Ruchy epejrogeniczne oraz izostatyczne. Ruchy Izostatyczne. Uczeń:
Dowie się czym są ruchy izostatyczne.
Zapozna się z rozwojem hipotez związanych z izostazją.
Pozna przyczyny i skutki ruchów izostatycznych.
Przeanalizuje przebieg ruchów izostatycznych na wybranym przykładzie.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
1.kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
2.kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
a) Wiadomości
Uczeń:
- zna pojęcie i przyczyny ruchów izostatycznych oraz historię rozwoju hipotez związanych z izostazją,
- zna przyczyny i skutki ruchów izostatycznych.
b) Umiejętności
Uczeń potrafi:
- analizować przebieg ruchów izostatycznych na wybranym przykładzie,
- pracować z mapą.
c) Postawy
Uczeń:
- rozumie związki przyczynowo‑skutkowe zjawisk zachodzących w przyrodzie,
- bierze czynny udział w lekcji.
Cele operacyjne:
zapoznanie uczniów ze zjawiskiem izostazji oraz jego przyczynami i skutkami.
Strategie i metody nauczania: wykład, pogadanka, dyskusja, praca z komputerem, praca z mapą
Formy zajęć: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: e‑materiał, komputer, rzutnik, mapy analogowe
Materiały pomocnicze: podręcznik Mizerski Włodzimierz, Geologia dynamiczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN 2006
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca
Czynności organizacyjne, powitanie, sprawdzenie listy obecności.
Podanie i wyświetlenie na tablicy tematu lekcji, podanie celów lekcji.
Nauczyciel wprowadza uczniów w temat lekcji. Nauczyciel prosi uczniów o wskazanie, na podstawie swoich doświadczeń, jak zachowują się rożne materiały zanurzone w cieczy. Czy ciecz ma wpływ na zanurzenie różnych materiałów?
Faza realizacyjna
Nauczyciel może zaproponować proste doświadczenia polegające na zanurzeniu drewnianych klocków o różnej wysokości w cieczach o różnej gęstości (np. solance). Zmienną gęstość skorupy można symulować dociążającymi płytkami metalowymi. Wysokość wyskalowana w mm. Pomiaru gęstości można dokonać za pomocą analogowego areometru.
Uczniowie mogą wykonywać doświadczenia w zespołach odtwarzając podstawowe teorie izostatyczne. Doświadczenia kończą się wnioskami omawianymi na forum klasy.
Faza podsumowująca
Podsumowanie lekcji: nauczyciel podsumowuje wyniki uczniów.
Nauczyciel prosi o wykonanie ćwiczeń podsumowujących z e‑zasobów.
Praca domowa
Dla uczniów zainteresowanych poszerzeniem wiedzy zdobytej na lekcji.
Uczeń przygotowuje w oparciu o e‑materiały oraz źródła zewnętrzne mapę występowania na świecie obszarów obniżających się oraz podnoszących.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: Multimedium bazowe zawiera podstawowe, niezbędne do przeprowadzenia lekcji materiały odzwierciedlające zmiany zachodzące w obrębie Morza Bałtyckiego w okresie kilku tysięcy lat wstecz.