Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz

Autor:

Learnetic

Temat zajęć:

Projektujemy domową sieć komputerową

Grupa docelowa:

Szkoła podstawowa 7‑8

Ogólny cel kształcenia:

Bezpieczne posługiwanie się komputerem, jego oprogramowaniem i korzystanie z sieci komputerowej.

Kształtowane kompetencje kluczowe:

1) porozumiewanie się w języku ojczystym;

2) myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne;

3) informatyczne (TSI kompetencje społeczeństwa informacyjnego);

4) umiejętność uczenia się;

6) inicjatywność i przedsiębiorczość.

Cele (szczegółowe) operacyjne:

Uczeń:

a) wie, w jaki sposób komputery porozumiewają się ze sobą;

b) wyjaśnia, na czym polega adresowanie;

c) potrafi zaprojektować sieć komputerową;

d) umie udostępnić zasoby swojego komputera innym użytkownikom sieci.

Metody/techniki kształcenia:

  • pogadanka

  • pokaz multimedialny

  • ćwiczenia

  • metoda problemowa

Formy organizacji pracy:

  • indywidualna

  • zbiorowa

Przebieg lekcji

Faza wprowadzająca

Czynności organizacyjne.
Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu.

Faza realizacyjna

Uczniowie oglądają film „Domowa sieć komputerowa”.
Nauczyciel dzieli uczniów na 4 grupy. Każda z grup otrzymuje przewody UTP, wtyki RJ‑45 i zaciskarkę. Zadaniem wszystkich uczniów jest zarobienie kabli prostych i krosowanych.
Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga im, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Dodatkowo warto przygotować na lekcję tester okablowania RJ‑45, dzięki któremu uczniowie sprawdzą jakość swojego połączenia – być może przekonają się, że nie jest to wcale takie łatwe.
Uczniowie sprawdzają, czy komputery w pracowni tworzą grupę roboczą. Jeśli nie, tworzą nową grupę i przyłączają do niej wszystkie komputery.

Uczniowie indywidualnie rozwiązują zadania interaktywne utrwalające wiadomości zdobyte w trakcie oglądania filmu.
Nauczyciel omawia wszystkie zadania, uczniowie podają odpowiedzi.

Faza podsumowująca

Nauczyciel inicjuje pogadankę w celu omówienia i utrwalenia zagadnień poruszonych w filmie: sieć komputerowa, urządzenia sieciowe, protokół internetowy, zapora sieciowa.

Praca domowa

Sporządź wykaz sprzętu niezbędnego do zbudowania sieci komputerowej.
Zadanie dla chętnych:
Załóż w domu grupę domową i poćwicz udostępnianie plików w niej.

m951fc97d989820db_1519294502669_0

Metryczka

Tytuł

Projektujemy domową sieć komputerową

Temat lekcji z e‑podręcznika, do którego e‑materiał się odnosi

1.5.1 Pojęcie sieci komputerowej

klasa II

Przedmiot

Informatyka

Etap edukacyjny

Szkoła podstawowa 7‑8

Podstawa programowa

1. Bezpieczne posługiwanie się komputerem i jego oprogramowaniem z sieci komputerowej. Uczeń:
1) opisuje modułową budowę komputera, jego podstawowe elementy i ich funkcje, jak również budowę i działanie urządzeń zewnętrznych;
5) samodzielnie i bezpiecznie pracuje w sieci lokalnej i globalnej;

Nowa podstawa programowa

III.      Posługiwanie się komputerem, urządzeniami cyfrowymi i sieciami komputerowymi.

Uczeń:
1) schematycznie przedstawia budowę i funkcjonowanie sieci komputerowej, szkolnej, domowej i sieci internet;
3)  poprawnie posługuje się terminologią związaną z informatyką i technologią.

Kompetencje kluczowe

Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 18.12.2006, Kompetencje kluczowe:

1) porozumiewanie się w języku ojczystym;

2) kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne;

3) informatyczne;

4) umiejętność uczenia się;

6) inicjatywność i przedsiębiorczość.

Cele edukacyjne zgodne z etapem kształcenia

Po zapoznaniu się z e‑materiałem uczeń:

– wie w jaki sposób komputery porozumiewają się ze sobą;

– wyjaśnia na czym polega adresowanie;

– potrafi zaprojektować sieć komputerową;

– umie udostępnić zasoby swojego komputera innym użytkownikom sieci.

Powiązanie z e‑podręcznikiem

http://www.epodreczniki.pl/reader/c/177483/v/29/t/student‑canon/m/iIzCLVSI9p