Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz

Autor

Learnetic SA

Temat zajęć

Pomiary temperatury

Grupa docelowa

szkoła podstawowa, klasy 7–8

Ogólny cel kształcenia

Uczeń poznaje zasady działania termometru cieczowego.

Kształtowane kompetencje kluczowe

1. porozumiewanie się w języku ojczystym;

3. kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne;

5. umiejętność uczenia się.

Cele (szczegółowe) operacyjne

Uczeń:

  • wyjaśnia zasadę działania termometru cieczowego;

  • przelicza wartości temperatury w różnych skalach.

Metody kształcenia

  • problemowe: obserwacja i pomiar

  • praktyczne: metoda laboratoryjna

  • aktywizujące: dyskusja

Formy pracy

nauczanie zespołowe

Pomoce

Do wykonania doświadczeń potrzebne będą:

  • elementy służące do wykonania termoskopów: butelki (kolby) zamykane korkami lub zakrętkami z otworem, przezroczyste rurki, plastelina lub taśma klejąca do uszczelniania ewentualnych nieszczelności, zabarwiona woda (w przypadku uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi termoskopy mogą być już wcześniej przygotowane przez nauczyciela);

  • większe od kolb naczynia z ciepłą i zimną wodą;

  • tace lub kuwety zabezpieczające przed rozlewaniem wody;

  • linijka, pisak spirytusowy, stoper.

Elementy termoskopów mogą być też wcześniej przygotowane przez uczniów w ramach pracy domowej.

Uwagi:

Miejsce przejścia rurki przez korek lub zakrętkę musi być dokładnie uszczelnione, np. przez owinięcie fragmentu rurki taśmą klejącą lub oklejenie go plasteliną.

W zastępstwie szklanych rurek laboratoryjnych można wykorzystać łatwo dostępne w sklepach: rurki fermentacyjne do produkcji wina wraz z pasującymi do nich korkami, słomki od napojów, wężyki z PVC. Elastyczne wężyki można przymocować taśmą klejącą do listewki.

R1Otv4hm38dc71
Źródło: LEARNETIC SA, licencja: CC BY 4.0.

Wykorzystując „standaryzowane” zestawy, zawierające kolby o dwóch różnych pojemnościach i rurki o dwóch różnych średnicach, uczniowie mogą badać zależność zmian poziomu od objętości zbiornika i średnicy „kapilary”.

Przebieg lekcji

Czynności do wykonania przed lekcją:

W ramach przygotowania się do lekcji uczniowie oglądają w domu film pt. Czy samodzielnie możemy zbudować termometr? oraz rozwiązują powiązane z nim zadania interaktywne.

Faza wprowadzająca

Czynności organizacyjne.

Nauczyciel nawiązuje do tematu lekcji, zadając uczniom pytania, (np.: Jak rozumiecie pojęcie temperatura? Za pomocą jakiego przyrządu można zmierzyć temperaturę powietrza w sali lekcyjnej? Jakie znacie rodzaje termometrów?).

Informuje uczniów, że w trakcie lekcji zbadają, w jaki sposób działa jeden z typów termometrów – termometr cieczowy.

Nauczyciel podaje temat lekcji i omawia jej przebieg.

Faza realizacyjna

Nauczyciel dzieli uczniów na zespoły i rozdaje im zestawy do przeprowadzenia doświadczenia oraz karty pracy nr 1.

Zespoły montują modele termoskopów oraz wypełniają karty pracy.

Nauczyciel rozdaje zespołom karty pracy nr 2 oraz naczynia z zimną (o temperaturze ok. 10ºC), a następnie z ciepłą (ok. 50ºC) wodą. Zespoły projektują i wykonują doświadczenie, notują obserwacje. Nauczyciel sugeruje uczniom, by zaznaczali lub mierzyli poziom cieczy w rurce w równych odstępach czasu. Zespoły wraz z nauczycielem omawiają wyniki doświadczenia i wyciągają wnioski. Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: „Czego brakuje wykorzystywanemu w doświadczeniu modelowi termometru (termoskopowi), by można było mierzyć nim temperaturę (chodzi o skalę)?”

Nauczyciel rozdaje zespołom karty pracy nr 3. Zespoły projektują doświadczenie w oparciu o informacje podane na kartach pracy. Nauczyciel pokazuje uczniom termometr pokojowy i prosi o odczytanie z niego temperatury powietrza w klasie. Następnie prosi o przeliczenie tej temperatury na skale Kelvina i Fahrenheita

Faza podsumowująca

Nauczyciel podsumowuje wiadomości omówione podczas lekcji.

Uczniowie wykonują notatkę w zeszycie.

Praca domowa

Poszukaj informacji i napisz, jak może działać termometr wykorzystujący zjawisko rozszerzalności cieplnej ciał stałych.

R1X7cX3K0qXC61
karty pracy do e-materiału pod tytułem „Czy samodzielnie możemy zbudować termometr?”
Źródło: LEARNETIC SA, licencja: CC BY 4.0.
mffeb6820edd186b6_1520243789506_0

Metryczka

Tytuł

Czy samodzielnie możemy zbudować termometr?

Temat lekcji z e‑podręcznika, do którego e‑materiał sie odnosi

Gimnazjum klasa 2

2.8. Temperatura i jej związek z energią kinetyczną cząsteczek

Przedmiot

Fizyka

Etap edukacyjny

szkoła podstawowa, klasy 7–8

Nowa podstawa programowa

IV. Zjawiska cieplne. Uczeń:

2) posługuje się skalami temperatur (Celsjusza, Kelvina, Fahrenheita); przelicza temperaturę w skali Celsjusza na temperaturę w skali Kelvina i odwrotnie;

5) analizuje jakościowo związek między temperaturą a średnią energią kinetyczną (ruchu chaotycznego) cząsteczek;

Kompetencje kluczowe

Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 18.12.2006 w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie.

1) porozumiewanie się w języku ojczystym;
3) kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne;
5) umiejętność uczenia się;
8) świadomość i ekspresja kulturalna.

Cele edukacyjne zgodne z etapem kształcenia

Uczeń:

  • podaje definicję bezwzględnej skali temperatury;

  • przelicza wartości temperatury w różnych skalach.

Powiązanie z e‑podręcznikiem

http://www.epodreczniki.pl/reader/c/140548/v/latest/t/student-canon/m/iuOnzkYoWu