Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Dariusz Aksamit |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Jakich pojęć należy używać, aby opisać ruch obrotowy bryły sztywnej |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. Zakres rozszerzony Treści nauczania – wymagania szczegółowe I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: III. Mechaniki bryły sztywnej. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie i metody nauczania: | - Strategia Kształcenia Wyprzedzającego, |
Formy zajęć: | - praca indywidualna, |
Środki dydaktyczne: | Komputer z dostępem do Internetu i projektorem multimedialnym. |
Materiały pomocnicze | wiatrak |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel prezentuje uczniom obracający się obiekt (może to być gramofon, jeśli ma do niego dostęp, ale również wiertło wiertarki, mikser, wiatrak) i zadaje pytanie jakie są istotne parametry, jakimi należy opisać ten ruch. Nauczyciel porządkuje i zapisuje odpowiedzi uczniów na tablicy (kąt, prędkość kątowa, przyspieszenie kątowe). Następnie nauczyciel pyta uczniów o relacje między tymi wielkościami – i prosi o nagranie telefonem komórkowym filmu obracającego się obiektu (np. wiatraka). | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel prosi uczniów lub sam odtwarza nagrany film w zwolnionym tempie, śledząc ruch poszczególnych punktów wirnika (lub innego obracającego się obiektu), sprawdzając wyprowadzone wcześniej relacje – prędkość kątowa każdego z punktów bryły sztywnej jest taka sama, ale prędkość liniowa zależy od odległości od osi obrotu. | |
Faza podsumowująca: | |
Nauczyciel prosi uczniów o rozwiązanie zadań 1‑6 z niniejszego e‑materiału w podgrupach i wspólne przedyskutowanie odpowiedzi. Na koniec nauczyciel prezentuje uczniom grafikę interaktywną dla utrwalenia nowych wiadomości. | |
Praca domowa: | |
Rozwiązanie zadań, będących częścią tego e‑materiału, których nie rozwiązano w trakcie lekcji. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Medium może być wykorzystane na początku lekcji w celu sprowokowania do dyskusji lub po lekcji w celu powtórzenia i utrwalenia wiadomości przez uczniów. |