Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz

Autor

Learnetic SA

Temat zajęć

W jaki sposób można wytworzyć obraz za pomocą soczewki skupiającej?

Grupa docelowa

szkoła podstawowa, klasa VIII

Ogólny cel kształcenia

Zapoznanie z zagadnieniami związanymi z powstawaniem obrazów w soczewkach skupiających.

Kształtowane kompetencje kluczowe:

1) porozumiewanie się w języku ojczystym;

3) kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne;

4) kompetencje informatyczne;

5) umiejętność uczenia się.

Cele (szczegółowe) operacyjne

Uczeń:

a) obserwuje powstawanie obrazów uzyskiwanych za pomocą soczewki skupiającej;

b) na podstawie obserwacji i pomiarów wyznacza ogniskową soczewki skupiającej;

c) podaje przykłady praktycznego wykorzystania obrazów uzyskiwanych za pomocą soczewek skupiających.

Metody kształcenia:

metoda problemowa: obserwacja i pomiar

Formy ogranizacji pracy:

praca w zespołąch

Czynności do wykonania przed lekcją

W ramach przygotowania się do lekcji uczniowie oglądają w domu film “W jaki sposób można wytworzyć obraz za pomocą soczewki skupiającej?” oraz rozwiązują powiązane z filmem zadania interaktywne.

Zestaw do przeprowadzenia doświadczenia

  1. soczewki skupiające (najlepiej o różnych ogniskowych, można wykorzystać dostępne w handlu szkła powiększające),

  2. świecące przedmioty (np. arkusze sztywnego papieru z wyciętym kształtem strzałki, podklejone kalką, które w trakcie doświadczenia będą podświetlane latarką),

  3. sztywne arkusze białego papieru,

  4. plastelina lub masa klejąca,

  5. taśmy miernicze,

  6. karta zawierająca instrukcję do wykonania doświadczenia i tabelę do notowania obserwacji

Przebieg lekcji

Faza wprowadzająca

  • Czynności organizacyjne.

  • Nawiązanie do obejrzanego wcześniej przez uczniów filmu.

  • Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu.

Faza realizacyjna

  • Nauczyciel dzieli klasę na zespoły. Każdy zespół otrzymuje zestaw do przeprowadzenia doświadczenia.

  • Uczniowie wykonują doświadczenie, obserwują powstające obrazy i mierzą odległości. Obserwacje i wyniki pomiarów notują w tabeli.

  • Na podstawie wyników pomiarów uczniowie wyznaczają ogniskowe badanych soczewek.

  • Uczniowie sporządzają w zeszycie notatkę zawierającą opis doświadczenia, szkic stanowiska badawczego i wnioski z obserwacji.

Faza podsumowująca

  • Nauczyciel rysuje na tablicy proste schematy, ilustrujące dwa przypadki położenia przedmiotu względem soczewki, (omówione w trakcie lekcji). Prosi uczniów o podanie właściwości obrazów, jakie w tych przypadkach powstaną i omówienie przykładów praktycznych zastosowań tych obrazów.

Praca domowa

  • Nauczyciel prosi uczniów o narysowanie konstrukcji geometrycznej obrazu dla przypadku, kiedy przedmiot znajduje się w odległości mniejszej niż długość ogniskowej od środka soczewki oraz o podanie przykładu przyrządu, w którym taki sposób powstawania obrazu jest wykorzystywany.

RNce1VPEED18o1
Materiały dodatkowe
Źródło: LEARNETIC SA, licencja: CC BY 4.0.
m0f3ae34a264aab45_1511613753622_0

Metryczka

Tytuł

W jaki sposób można wytworzyć obraz za pomocą soczewki skupiającej?

Temat lekcji z e‑podręcznika, do którego e‑materiał się odnosi

Gimnazjum, klasa 2

4.5. Konstrukcja obrazów powstających przy użyciu soczewek.

Przedmiot

Fizyka

Etap edukacyjny

szkoła podstawowa, klasa VIII

Nowa podstawa programowa

IX. Optyka. Uczeń:

7) opisuje bieg promieni równoległych do osi optycznej przechodzących przez soczewkę skupiającą i rozpraszającą, posługując się pojęciami ogniska i ogniskowej;

14) doświadczalnie:

b) otrzymuje za pomocą soczewki skupiającej ostre obrazy przedmiotu na ekranie.

Kompetencje kluczowe

Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 18.12.2006 w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie r.

1) porozumiewanie się w języku ojczystym;

3) kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne;

4) kompetencje informatyczne;

5) umiejętność uczenia się;

Cele edukacyjne zgodne z etapem kształcenia

Po zapoznaniu się z e‑materiałem uczeń:

a) konstruuje obrazy powstające za pomocą soczewek wklęsłych i wypukłych;

b) wymienia cechy obrazów powstających w soczewkach.

Powiązanie z e‑podręcznikiem

http://

http://www.epodreczniki.pl/reader/c/140548/v/latest/t/student‑canon/m/iubr2fqNHw#iubr2fqNHw_d5e353