Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

SCENARIUSZ LEKCJI

GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Duże miasta Europy

TREŚCI KSZTAŁCENIA

  • 9.7. uczeń przedstawia główne cechy położenia, wielkości, układu przestrzennego oraz znaczenie Paryża lub Londynu jako światowej metropolii; uczeń przedstawia położenie Londynu i Paryża i omawia ich rozwój przestrzenny; wykazuje rolę gospodarczą oraz kulturową Londynu i Paryża jako metropolii światowych.

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Uczeń:

  • posługiwanie się mapą,

  • odczytuje wykresy,

  • znajomość państw europejskie i ich stolic.

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

  • lokalizuje obiekty na różnych mapach,

  • poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji,

  • analizuje dane liczbowe,

  • samodzielnie uczy się,

  • rozpoznaje zabytki stolic europejskich,

  • prezentuje przygotowane informacje o wybranych obiektach,

  • współpracuje w grupie.

Etapy lekcji

Przedmiot nauczania

Kompetencje kluczowe

Przebieg zajęć

Środki dydaktyczne

Metody nauczania

Formy pracy

Etap wstępny

geografia

porozumiewanie się w języku ojczystym

Podanie tematu i celów lekcji.

podręczniki, atlasy geograficzne, mapa polityczna Europy, „Świat w liczbach”.

pogadanka,

pokaz

Etap realizacji

geografia

porozumiewanie się w języku ojczystym, Umiejętność uczenia się, czytanie map różnej treści, umiejętność posługiwania się słownictwem i terminologią,

umiejętność odczytywania i wykorzystywania oraz sporządzania dokumentacji geograficznej (wykresy),

wykazywanie pozytywnych i negatywnych cech życia w wielkim mieście w przekroju ro

Przypomnienie terminu urbanizacja i wskaźnik urbanizacji.

Dokonanie analizy wykresów poziomu urbanizacji w państwach Europy na tle innych kontynentów.

Przypomnienie pojęcia aglomeracja i podanie przykładów z Europy.

Cechy metropolii na przykładach miast, rozpoznawanie zabytków stolic Europy.

podręczniki, atlasy geograficzne, mapa polityczna Europy, „Świat w liczbach”.

pokaz,

czytanie map,

czytanie wykresów

pokaz,

,,burza mózgów’’,

praca grupowa,

wykład,

pogadanka,

objaśnienie

aktywizujące,

ćwiczenia z mapą

Etap podsumowujący

geografia

Podaje i wyjaśnia pracę domową.

Pozytywne i negatywne cechy życia w wielkim mieście.

Dla chętnych ZADANIE - Informacje o oglądanych zabytkach.

zbiorowa/indywidualna.

RyloLXUGkSMiS

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 84.50 KB w języku polskim
RtxH4D1uXHSfg

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 80.54 KB w języku polskim
R1Pf7KpDcRqn3