Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „Dysocjacja elektrolityczna”

Chemia, III etap edukacyjny

TEMAT: Dysocjacja elektrolityczna.

Treści kształcenia:

Podstawa programowa: Punkt (6.5) [uczeń]: wyjaśnia, na czym polega dysocjacja elektrolityczna zasad i kwasów; zapisuje równania dysocjacji elektrolitycznej zasad i kwasów; definiuje kwasy i zasady (zgodnie z teorią Arrheniusa).

Cele zoperacjonalizowane:

UCZEŃ

definiuje pojęcia: jon, anion, kation, dysocjacja elektrolityczna;

przedstawia różnice między anionem i kationem;

objaśnia założenia teorii Arrheniusa;

definiuje kwasy i zasady zgodnie z teorią Arrheniusa;

wskazuje różnice we właściwościach kwasów i zasad;

wyjaśnia, na czym polega dysocjacja elektrolityczna zasad i kwasów.

Wykaz nabywanych umiejętności:

UCZEŃ

zapisuje i odczytuje równania dysocjacji elektrolitycznej kwasów i zasad;

potrafi przeprowadzić modelowanie przebiegu procesu dysocjacji elektrolitycznej;

poznaje przykłady elektrolitów i nieelektrolitów.

Kompetencje kluczowe:

  • porozumiewanie się w języku ojczystym;

  • umiejętność uczenia się;

  • kompetencje informatyczne;

  • podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne.

Etapy lekcji

  1. Wstęp:

Przypomnienie wiadomości w formie kilkuminutowej pogadanki na temat kwasów i zasad. Definicja jonu. Podział jonów na aniony i kationy, wskazanie różnic.

  1. Przebieg zajęć:

Nauczyciel przedstawia zjawisko dysocjacji elektrolitycznej. Podaje definicję, którą uczniowie notują w zeszytach:

- Dysocjacja elektrolityczna to odwracalny proces rozpadu cząsteczek związków chemicznych, w których występują wiązania jonowe lub bardzo silnie spolaryzowane wiązania kowalencyjne, na jony pod wpływem rozpuszczalnika.

Prezentuje film „Dysocjacja”.

W kolejnej części uczniowie, korzystając z dostępnych źródeł (podręcznik, encyklopedia), zapoznają się z teorią Arrheniusa. W dyskusji kierowanej wskazują jej główne założenia. Wprowadzenie zgodnych z teorią Arrheniusa definicji kwasów i zasad:

- Niektóre związki chemiczne posiadają zdolność do rozkładania się na jony - czyli ulegają dysocjacji elektrolitycznej.

- Suma ładunków elektrycznych kationów i anionów powstających w skutek dysocjacji elektrolitycznej elektrolitów jest zawsze równa zero.

- Kwasem jest związek, który dysocjuje się z wytworzeniem jonu wodorowego (HIndeks górny +), a zasadą związek, który dysocjuje z wytworzeniem jonu hydroksylowego (OHIndeks górny -). W myśl tej teorii woda jest jednocześnie kwasem i zasadą.

Nauczyciel podaje ogólne wzory dysocjacji kwasów i zasad:

HIndeks dolny aIndeks górny IRa –-HIndeks dolny 2O--→ aHIndeks górny + + RaIndeks górny -

MeIndeks dolny a(OH)Indeks dolny aI –-HIndeks dolny 2O--→ MeIndeks dolny aIndeks górny + + a(OH)Indeks górny -

Zapisuje na tablicy przykładowe równanie reakcji dysocjacji:

- kwasu węglowego:

HIndeks dolny 2COIndeks dolny 3 –-HIndeks dolny 2O--→ 2HIndeks górny + + COIndeks dolny 3Indeks górny 2-

Wskazani uczniowie z pomocą nauczyciela zapisują na tablicy równania dysocjacji:

- kwasu siarkowodorowego:

HIndeks dolny 2S –-HIndeks dolny 2O--→ 2HIndeks górny + + SIndeks górny 2-

- wodorotlenku sodu:

NaOH –-HIndeks dolny 2O--→ NaIndeks górny + + OHIndeks górny -

- kwasu azotowego (III):

HNOIndeks dolny 2 –-HIndeks dolny 2O--→ HIndeks górny + + NOIndeks dolny 2Indeks górny -

Uczniowie samodzielnie wykonują ćwiczenie interaktywne.

  1. Podsumowanie:

Na podstawie zdobytych informacji uczniowie wyjaśniają przebieg procesu dysocjacji elektrolitycznej. Podają definicje kwasów i zasad wg teorii Arrheniusa.

Zadanie domowe

Zapisz równania dysocjacji jonowej związków:

  1. kwas ortofosforowy(V)

  2. kwas azotowy(V)

  3. wodorotlenek wapnia

  4. wodorotlenek sodu

Środki dydaktyczne:

  • film animowany „Dysocjacja”;

  • ćwiczenie interaktywne „Zapisywanie równań dysocjacji”;

  • komputery połączone z Internetem;

  • podręcznik, encyklopedia;

  • układ okresowy pierwiastków.

Metody dydaktyczne:

  • pogadanka;

  • dyskusja kierowana;

  • praca z książką.

Formy dydaktyczne:

  • praca indywidualna;

  • praca zbiorowa.

Zadanie dla chętnych

Zapisz równania dysocjacji jonowej związków:

  1. siarczan (VI) wapnia

  2. azotan (V) srebra

Ro0yf85Gm8nYV

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 99.50 KB w języku polskim
RccC80r1TxuoU

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 59.73 KB w języku polskim
R1Pf7KpDcRqn3