Wróć do informacji o e-podręczniku Udostępnij materiał Wydrukuj
R1O8uavnXhaoU1
Animacja

Dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych

Przypomnijmy, jak wykonujemy dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

Przykład 1
R1QOSvaNF9xwM1
Animacja
Przykład 2
RoYbGpj3W598v1
Animacja
i6R7KP5moW_d5e763
A
Ćwiczenie 1

Oblicz w pamięci.

  1. 1,2+0,8

  2. 0,3+1,2

  3. 2,5+3,5

  4. 0,01+2,1

  5. 3,1+4,2+2,3

  6. 0,7+0,8+0,9

classicmobile
Ćwiczenie 2
RrcUcuQEWPAFG1
Zadanie interaktywne
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
static
A
Ćwiczenie 3

Oblicz w pamięci.

  1. 2,5-0,3

  2. 14,5-7

  3. 100-3,5

  4. 1,35-0,3

  5. 0,7-0,5-0,1

  6. 2,3-0,3-0,8

classicmobile
Ćwiczenie 4
R1G3VbHXFCr5W1
Zadanie interaktywne
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
static
classicmobile
Ćwiczenie 5

Która liczba jest największa?

R1QVz7I2XAd9l
static
classicmobile
Ćwiczenie 6

Zosia kupiła 3,6 kg owoców: 2,3 kg jabłek, 0,8 kg gruszek i czereśnie. Ile ważyły czereśnie?

R1IfiYvd09qMc
static
classicmobile
Ćwiczenie 7

Liczba 2,8 jest wynikiem działania

RBYs6Gjm5v2AA
static
classicmobile
Ćwiczenie 8

Kupujesz w sklepie ser za 2,30 zł, chleb za 4,60 zł, masło za 3,80 zł i dżem za 4,30 zł.
Rozstrzygnij, czy zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe.

R1DxQ9oFlDdxZ
static
A
Ćwiczenie 9

O ile suma liczb 3,451,68 jest większa od ich różnicy?

A
Ćwiczenie 10

Temperatura ciała zdrowego człowieka wynosi 36,6°C, a przeciętna temperatura ciała psa to 38,8°C. O ile stopni Celsjusza pies ma wyższą temperaturę ciała niż człowiek?

A
Ćwiczenie 11

Ania za jabłka zapłaciła 3,30 zł, a za gruszki 5,40 zł. Kupiła także banany za 7,60 zł i winogrona za 6,90 zł. Ile zostało jej pieniędzy, jeżeli miała na zakupy 30 zł?

A
Ćwiczenie 12

Ciasto sporządzono z  0,25 kg mąki, 0,125 kg cukru, 0,08 kg jajek, 0,01 kg proszku do pieczenia i 0,5 kg owoców. Ile waży to ciasto, jeżeli w trakcie pieczenia straciło ok. 0,1 kg swojej masy?

i6R7KP5moW_d5e1287

Mnożenie i dzielenie ułamków dziesiętnych

Przykład 3
RmTBuMmfyMj161
Animacja
Przykład 4
R1E86FNnYlDFi1
Animacja
A
Ćwiczenie 13

Oblicz w pamięci.

  1. 12,510 

  2. 0,375100 

  3. 15,2851000 

  4. 18,250,1 

  5. 13150,01 

  6. 0,160,001 

A
Ćwiczenie 14

Oblicz w pamięci.

  1. 134:10

  2. 12:100

  3. 0,26:1000

  4. 34,5:0,1

  5. 1456:0,01

  6. 3400:0,001

A
Ćwiczenie 15

Oblicz w pamięci.

  1. 1,22

  2. 0,34

  3. 0,255

  4. 120,5

  5. 0,30,42

  6. 0,560,01

classicmobile
Ćwiczenie 16
R3VFDocsi3acr1
Zadanie interaktywne
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
static
i6R7KP5moW_d5e1550
A
Ćwiczenie 17

Oblicz w pamięci.

  1. 1,2:2

  2. 0,36:3

  3. 1,5:0,1

  4. 30:0,3

  5. 50:0,05

  6. 0,25:0,5

classicmobile
Ćwiczenie 18
RpWq6wk1E1Wq01
Testowanie funkcjonalności
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
static
classicmobile
Ćwiczenie 19

Która liczba jest największa?

R1021DSWJp4Ma
static
classicmobile
Ćwiczenie 20

Woda stanowi około 0,65 masy ciała Zuzi. Ile waży dziewczynka, jeżeli woda w jej organizmie waży 18,2 kg?

R1RKkcdhlzlfK
static
classicmobile
Ćwiczenie 21

Za 0,4 kg sera żółtego zapłacono 9,60 zł. Ile kosztuje 2,5 kg tego sera?

R14EL2gzEbwFD
static
classicmobile
Ćwiczenie 22

Rozstrzygnij, czy zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe.

RrPrtCLxs6V9v
static
A
Ćwiczenie 23

Właściciel sklepu zakupił 54 kilogramy jabłek w cenie 2,75 zł za 1 kilogram. Następnego dnia okazało się, że cena jabłek wzrosła do 3,20 zł za 1 kilogram. Ile złotych więcej zapłaciłby właściciel sklepu, gdyby kupił jabłka następnego dnia?

A
Ćwiczenie 24

Linę o długości 3,6 m przecięto na dwie części w taki sposób, że jedna część jest o 1,4 m dłuższa od drugiej.

  1. Jaką długość mają powstałe kawałki liny?

  2. Jaką cześć pierwotnej liny stanowi dłuższy kawałek?

  3. Jaką częścią krótszego kawałka jest dłuższy kawałek liny?

A
Ćwiczenie 25

Julka zebrała już 0,4 całej kwoty potrzebnej na wyjazd na zieloną szkołę.

  1. Jaką kwotę ma już odłożoną, jeżeli brakuje jej jeszcze 480 zł?

  2. Jaką część brakującej kwoty stanowi część pieniędzy, którą Julka już zaoszczędziła?

K
Ćwiczenie 26

Sporządź diagram tygodniowych wydatków Twojej rodziny. Zaznacz na diagramie rodzaje i kwoty wydatków.