Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Udostępnij materiał

Aby obliczyć wartość wyrażenia, w którym występują ułamki zwykłe i ułamki dziesiętne, należy te ułamki doprowadzić do tej samej postaci, czyli ułamki zwykłe zamienić na dziesiętne lub odwrotnie, a potem wykonać działania.

R149ZSKjUpvzL1
Ważne!

Każdy ułamek dziesiętny skończony lub okresowy można zapisać za pomocą ułamka zwykłego, ale nie każdy ułamek zwykły można zapisać za pomocą ułamka dziesiętnego skończonego.

Rt0GdEDIgVcoX1
Ćwiczenie 1
Zadanie interaktywne
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
R1EAfK59B0SWn1
Ćwiczenie 2
Zadanie interaktywne
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
R1EllaFRcjpiS
Ćwiczenie 3
Przeciągnij i upuść. a) 12·0,5= 1. 13, 2. 1, 3. 1,2, 4. 1, 5. 12, 6. 0,25
b) 0,6:12= 1. 13, 2. 1, 3. 1,2, 4. 1, 5. 12, 6. 0,25
c) 1,5·23=1. 13, 2. 1, 3. 1,2, 4. 1, 5. 12, 6. 0,25
d) 1,25:54= 1. 13, 2. 1, 3. 1,2, 4. 1, 5. 12, 6. 0,25
e) 1,(3)·14= 1. 13, 2. 1, 3. 1,2, 4. 1, 5. 12, 6. 0,25
f) 19:0,(2)= 1. 13, 2. 1, 3. 1,2, 4. 1, 5. 12, 6. 0,25
R3r5ViGbYRGkq1
Ćwiczenie 4
Zadanie interaktywne
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
RF8M5PpEGoA9A
Ćwiczenie 5
Iloczyn liczb 2121,2 zmniejszony o 145 wynosi Możliwe odpowiedzi: 1. 1,4 , 2. 1 1 5 , 3. 4 1 5 , 4. 1 3 5
R1567j5DtPkeT
Ćwiczenie 6
Litr mleka waży ok 1,14 kg. Ile waży 13 litra mleka? Możliwe odpowiedzi: 1. 0,33  kg , 2. 1 3   kg , 3. 0,38   kg , 4. 3,42   kg
Ra7H6IW1auUgd
Ćwiczenie 7
Z domu do szkoły Julek pokonuje drogę długości 1,2 km, zaś Damian 34 długości drogi Julka. Obaj chłopcy przez dwa dni, idąc do szkoły i z powrotem, pokonają Możliwe odpowiedzi: 1. 2,1  km , 2. 4,2  km , 3. 6,3  km , 4. 8,4  km
REpI7nmQw7sOY
Ćwiczenie 8
Kilogram jabłek i kilogram gruszek kosztują razem 7,20 zł. Cena kilograma jabłek stanowi trzecią część ceny kilograma gruszek. Rozstrzygnij, czy zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe. Możliwe odpowiedzi: 1. Kilogram gruszek kosztuje 1,80  zł ., 2. Kilogram jabłek kosztuje 1,80  zł ., 3. Za 1 2 kilograma gruszek zapłacimy 2,70  zł ., 4. Za 1 3 kilograma jabłek i  1 3 kilograma gruszek zapłacimy 2,40  zł .
A
Ćwiczenie 9

Jeden bok prostokąta zwiększono o 1720 cm, a drugi zmniejszono 0,28 cm. Jak zmieni się obwód tego prostokąta?

A
Ćwiczenie 10

Kasia, Julka i  Patrycja czytają tę samą książkę. Kasia przeczytała już 35 wszystkich stron książki, Julka 14, a Patrycja 47 wszystkich stron książki.

  1. Której dziewczynce zostało najmniej stron do przeczytania?

  2. Ile stron przeczytała każda z dziewczynek, jeżeli książka ma 105 stron?

  3. Jaki jest stosunek nieprzeczytanych stron do przeczytanych w książce Patrycji?

A
Ćwiczenie 11

W rozlewni wody mineralnej „Pragnienie” w ciągu jednej minuty rozlewa się 60 litrów wody do butelek o pojemności 0,5 litra, wypełniając każdą butelkę do 45 pojemności. Ile butelek wody mineralnej napełnia rozlewnia „Pragnienie” w ciągu minuty?

A
Ćwiczenie 12

Aby sprzedać 63 kilogramy proszku do prania trzeba przesypać go w pojemniki o wadze 214 kilograma każdy.

  1. Ile pojemników potrzeba, aby przesypać cały proszek?

  2. Ile pojemników zostało, jeżeli sprzedano już 0,75 liczby wszystkich pojemników?

  3. Ile kosztuje pojemnik z proszkiem, jeżeli kilogram proszku kosztuje 6,20 zł?

  4. Jaki będzie zysk ze sprzedaży wszystkich pojemników, jeżeli cena zakupu kilograma proszku stanowi 0,7 ceny sprzedaży?