Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznając się z filmem, zwróć uwagę na to, jak komponenty postawy wpływają na kształtowanie postawy.

R1JAZYi1XLDD1
Film nawiązujący do treści materiału pod tytułem Postawy.
Ćwiczenie 1
R10p0u699Vicx
Zapytaj osobę z klasy, jaką zajmuje ona postawę wobec wartości patriotycznych. Krótko ją opisz. (Uzupełnij).
Ćwiczenie 2
RKnHwmeULu4tW
Zajmij stanowisko: czy postawa wobec edukacji i systemu szkolnictwa wpływa na jakość uczenia się danej osoby? Swoje zdanie uzasadnij minimum dwoma argumentami. (Uzupełnij).

Sprawdź się

Pokaż ćwiczenia:
RQhe5POCggf1a1
Ćwiczenie 3
Wskaż, który element jest nazywany składnikiem poznawczym w trójskładnikowej strukturze postawy. Możliwe odpowiedzi: 1. stosunek emocjonalny, 2. przekonania człowieka na temat obiektu, 3. tendencja do pozytywnych zachowań w stosunku do obiektu postawy, 4. tendencja do negatywnych zachowań w stosunku do obiektu postawy
21
Ćwiczenie 4

Zapoznaj się z tekstem, a następnie wykonaj ćwiczenie.

1
Leszek Sergiel Manipulacja w pracy i postawy pracowników

Z definicji wywierania wpływu wynika fakt, że wpływu dokonuje się zawsze. Nic nie robiąc, nic nie mówiąc i tak w rezultacie wpływamy na innych. Podobnie jest z podwładnymi. Swoimi postawami, zachowaniem, świadomie lub nieświadomie wywierają wpływ zarówno na współpracowników, jak i na szefów. Jest to sytuacja, która nie może pozostać bez reakcji przełożonego, zwłaszcza w przypadku negatywnego wywierania wpływu, powszechnie nazywanego i kojarzonego ze słowem manipulacja. (…) Procesy, jakie odbywają się w zespole, przyjmowane przez członków zespołu postawy oraz zachowania poszczególnych osób, powinny być istotnym obszarem zainteresowania każdego menedżera. Uzasadnienie jest proste: żadne zabiegi szefa (mam na myśli sztukę zarządzania) nie będą odnosiły skutku, jeżeli nie będą adekwatne do poszczególnych zachowań osób i ich nazwijmy to, „działalności manipulacyjnej”. Jeżeli w zarządzanym przez określonego szefa, kierownika znajdzie się skuteczniejszy od niego manipulant – socjotechnik, to szef ten może zapomnieć o swojej skuteczności.

manipulacja Źródło: Leszek Sergiel, Manipulacja w pracy i postawy pracowników, dostępny w internecie: witalni.pl [dostęp 23.10.2020 r.].
RROUCwDihzf5h
Wskaż, na co powinien zwracać uwagę menedżer zarządzający swoim zespołem. (Uzupełnij).
3
Ćwiczenie 5

Zapoznaj się z tekstem, a następnie wykonaj ćwiczenie.

1
Anna Dyjak Jak budować w dziecku postawy prospołeczne?

Nasze 3‑letnie dziecko często zaczyna swoją przygodę z przedszkolem po raz pierwszy. Co za tym idzie zaczyna nagle funkcjonować bez głównego opiekuna przez sporą część dnia. W okresie przedszkolnym rozwijają się u dziecka w intensywny sposób zarówno umysłowe zainteresowania i intensywne przeżycia, jak też społeczne uczucia. Znajdują one swe odzwierciedlenie zarówno w zabawie jak też i w twórczości plastycznej, jakże bogatej w tym okresie życia, która wyraża uczuciowy stosunek do poznanych przez dziecko przedmiotów, osób, rzeczy, zwierząt, wydarzeń i zjawisk w otoczeniu. Rozwój społeczny polega na zdobywaniu przez jednostkę dojrzałości do współżycia w społeczeństwie. Małe dziecko od pierwszych chwil swojego życia przebywa już w środowisku ludzkim. Pierwsze kontakty interpersonalne, w które wchodzi dziecko są inicjowane przez dorosłych. Stopniowo, ale oczywiście ma to związek z rozwojem psychomotorycznym, dziecko poszerza zakres i repertuar aktywności własnej. To dorośli wprowadzają dziecko w świat społeczny i to właśnie oni uczą ich norm zachowania obowiązujących w danym społeczeństwie i kulturze. Dokonuje się zarazem pierwszy krok na drodze do socjalizacji, rozumianej jako proces wzrastania w kulturę. Dziecko stawia pierwsze kroki na drodze do poznania, a zarazem również i przyswojenia tradycji i wzorów kulturowych, które wyznaczają sposób zachowania się. Grupą społeczną, w której rozpoczyna się socjalizacja małego dziecka jest rodzina. To właśnie rodzice, a w dalszej kolejności nauczyciele i wychowawcy starają się za pomocą określonych oddziaływań w taki sposób pokierować dzieckiem, aby przyswoiły one określone cechy roli, którą pełnią.

dziecko Źródło: Anna Dyjak, Jak budować w dziecku postawy prospołeczne?, 7.12.2017 r., dostępny w internecie: dorastajznami.org [dostęp 23.10.2020 r.].
Rjm7TaGxupRKd
Zaznacz, które stwierdzenia są prawdziwe, a które fałszywe. Kształtowanie postaw społecznych dziecka rozpoczyna się w momencie, kiedy zostaje przyjęte przez grupę społeczną, najczęściej rodzinę. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Dziecko w wieku przedszkolnym swoje przekonania, postawę często odzwierciedla plastycznie. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Postawa dziecka nie może być wynikiem oddziaływań pań zajmujących się nim w przedszkolu. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz