Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1
Zapoznaj się z treścią wywiadu z doktor Karoliną Wigurą‑Kuisz na temat umowy społecznej. Wskaż, jakie wydarzenia historyczne i jakie zjawiska doprowadziły do powstania koncepcji umowy społecznej.
Zapoznaj się z treścią wywiadu z doktor Karoliną Wigurą‑Kuisz na temat umowy społecznej. Wskaż, jakie wydarzenia historyczne i jakie zjawiska doprowadziły do powstania koncepcji umowy społecznej.
RAshFhue3K72J
(Uzupełnij).
R12JRiXZ4pv1g
Film z wywiadem z doktor Karoliną Wigurą‑Kuisz.
Polecenie 2

Jakie podstawowe prawa wynikają z koncepcji umowy społecznej? Jakich dziedzin życia dotyczą i przed czym chronią członków społeczeństwa?

Ra23J2ClSzA2H
(Uzupełnij).
Polecenie 3

Reprezentanci pozytywizmu prawniczego uważali, że prawo i moralność to dwie osobne sfery. Lon Luvois Fuller twierdził jednak, że możemy mówić o moralności prawa. Na schemacie znajdziesz kryteria, które - zdaniem Fullera - powinno spełniać dobre prawo. Zapoznaj się z nimi i zastanów się jakie są twoje doświadczenia z prawem (podczas robienia zakupów, w kontaktach z przedstawicielami władzy, gdy zapoznajesz się z regulaminami itp.)

RYeSfAx8iAqag
(Uzupełnij).
RWtSlEF9kgVjk1
Ilustracja interaktywna przedstawia schemat, którego głównym hasłem jest dobre prawo. Od tego hasła poprowadzonych jest osiem ramion: 1. Ogólne, 2. Jawne, 3. Dotyczące przyszłości, 4. Jasne, 5. Niezaprzeczalne, 6. Zgodne, 7. Realistyczne, 8. Stabilne. Ilustracja interaktywna – opis: 1. Ogólne. Dobre prawo powinno być ogólne, czyli być abstrakcyjne. Nie powinno być tworzone na potrzeby konkretnej osoby lub sytuacji, lecz to by wprowadzić uniwersalną zasadę. 2. Jawne. Jedna z podstawowych zasad mówi, że nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania. Aby to było możliwe prawo musi być ogłaszane w taki sposób, by każdy mógł dotrzeć do jego treści. 3. Dotyczące przyszłości. Nie należy tworzyć prawa, które dotyczy zachować już minionych, lecz jedynie tych, które dopiero nastąpią. Prawo nie działa wstecz., 4. Jasne. Należy dążyć do tego, by przepisy prawa było sformułowane w sposób klarowny, zrozumiały dla obywateli. 5. Niezaprzeczalne. Przepisy prawa nie mogą wymagać zachowań, które są wzajemnie sprzeczne. 6. Zgodne. Prawo powinno być zgodne z praktyką administracyjną. Nie jest dopuszczalne, by władze mogły zbyt dowolnie interpretować przepisy. 7. Realistyczne. Prawo nie może wymagać niemożliwości. Wymagania, które stawia, powinny być możliwe do zrealizowania. 8. Stabilne. Nie należy zbyt często zmieniać prawa, gdyż to powoduje, że przestaje być ono przewidywalne.