Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Jak wykorzystać zasadę równoważności układów inercjalnych?

Film prezentuje opis ruchu w przypadku dwuwymiarowym: dla dwóch samochodów, które po prostopadłych drogach zbliżają się do skrzyżowania. Jeden z opisów związany jest z inercjalnym obserwatorem stojącym na środku skrzyżowania. W drugim przypadku układ odniesienia związano z drzewem przy skrzyżowaniu.

Polecenie 1

Odnotuj różnice w opisie ruchu: w którym z przypadków zależność wektorów położenia od czasu obu samochodów jest prostsza?

Po obejrzeniu filmu wykonaj zamieszczone pod nim polecenia.

Po zapoznaniu się z filmem wykonaj zamieszczone pod nim polecenia.

RLtMczQEDoNMd
Wysłuchaj alternatywnej ścieżki lektorskiej.
Polecenie 2
RsKZ8kYFxNKbL
Dwa samochody zbliżają się do środka skrzyżowania po prostopadłych drogach. Pierwszy z nich początkowo znajduje się w odległości s1 od skrzyżowania i porusza się z prędkością o wartości v1. Drugi znajduje się początkowo w odległości s2 i porusza się z prędkością o wartości v2. Wskaż prawidłową zależność odpowiedniej współrzędnej położenia od czasu dla obydwu samochodów, jeśli ich położenia początkowe są takie, jak na rysunku. Wybierz układ odniesienia związany ze środkiem skrzyżowania.
Polecenie 3
Rv9CyUTLxPbpG
Dwa samochody zbliżają się do środka skrzyżowania po prostopadłych drogach. Pierwszy z nich początkowo znajduje się w odległości s1 od skrzyżowania i porusza się z prędkością o wartości v1. Drugi znajduje się początkowo w odległości s2 i porusza się z prędkością o wartości v2. Wskaż prawidłową zależność wektorów położenia od czasu dla obydwu samochodów, jeśli ich położenia początkowe są takie, jak na rysunku. Wybierz układ odniesienia związany z samochodem 1.