Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Energia kinetyczna bryły sztywnej w ruchu obrotowym

W tym miejscu przeanalizujesz co ma większą energię kinetyczną: kula czy walec, jeśli mają tę samą masę i prędkość kątową, a walec ma tę samą wysokość co kula.

Jest to zadanie podobne do opisanego w przykładzie w treści e‑materiału – ale teraz zamiast takiego samego promienia mamy taką samą wysokość (wynik jest odwrotny niż w przykładzie).

R4B1yX3NDpSlH
Zapoznaj się z audiodeskrypcją samouczka.
Polecenie 1

Wykonaj do tego filmu rysunek analogiczny do tego zaprezentowanego w przykładzie 2 w rozdziale „Przeczytaj”. Czy widzisz, dlaczego teraz kula ma większą energię kinetyczną?

Polecenie 1

Dlaczego moment bezwładności kuli będzie większy od momentu bezwładności walca?

Polecenie 2

Skoro wiesz już jak wygląda moment bezwładności jednorodnego walca względem jego osi symetrii (patrz rozdział „Przeczytaj”), zastanów się jak wygląda moment bezwładności jednorodnego walca względem osi prostopadłej do walca i przechodzącej przez jego środek?

Polecenie 3

Moment bezwładności jednorodnej kuli względem dowolnej osi przechodzącej przez środek kuli jest już znany (patrz w rozdziale „Przeczytaj”). Ile wynosi moment bezwładności cienkiej, pustej w środku sfery względem dowolnej osi przechodzącej przez środek sfery?