Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Układ inercjalny i nieinercjalny

Obejrzyj film, w którym przedstawiono dwa różne opisy tego, co dzieje się z kierowcą przyspieszającego samochodu. Jeden opis jest charakterystyczny dla inercjalnego układu odniesienia, drugi dla układu nieinercjalnego. Zwróć uwagę na różnicę w tych opisach.

Zapoznaj się z filmem, w którym przedstawiono dwa różne opisy tego, co dzieje się z kierowcą przyspieszającego samochodu. Jeden opis jest charakterystyczny dla inercjalnego układu odniesienia, drugi dla układu nieinercjalnego. Zwróć uwagę na różnicę w tych opisach.

R1M06706jJ7S5
Polecenie 1

Wyobraź sobie sytuację, w której przedstawiony na filmie samochód skręcałby w prawo, ale kierowca utrzymywałby stałą co do wartości prędkość. Na rysunku przedstawiającym widok „z góry”, wektor przyspieszenia samochodu byłby skierowany

R1FW04aFwouhf
(wskaż najbardziej trafne uzupełnienie)
Możliwe odpowiedzi:
1. w prawo
2. w lewo
3. do przodu
4. do tyłu
5. Żadne z powyższych - skoro wartość prędkości się nie zmienia, to w takim ruchu przyspieszenie nie występuje.
R1Cr5ZfQQPaN3
Na tym samym rysunku siła bezwładności działająca na kierowcę winna mieć zwrot.

Możliwe odpowiedzi:
1. w lewo
2. w prawo 3. do tyłu
4. do przodu
5. Żadne z powyższych - skoro wartość prędkości się nie zmienia, to samochód stanowi układ inercjalny i siła bezwładności nie występuje.