Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Dyskusja wyników i formułowanie wniosków z prowadzonego eksperymentu

Obejrzyj zamieszczony poniżej wywiad z ekspertem - fizykiem specjalizującym się eksperymentach z zakresu fizyki jądrowej, a następnie zastanów się nad argumentami, które można wykorzystać w dyskusji na tematy, które zostały zaproponowane w poleceniach aktywizujących.

Wysłuchaj rozmowy ekspertów. Następnie zastanów się nad argumentami, które można wykorzystać w dyskusji na tematy, które zostały zaproponowane w poleceniach aktywizujących.

R1bzG9upJzBOn
Dyskusja wyników i wnioski z eksperymentu
Polecenie 1

Zastanów się nad zdaniem, które pod koniec wywiadu wypowiada prof. Jan Pluta, że „teoria i eksperyment to dwa filary badań naukowych”. Czy zgadzasz się z tym stwierdzeniem? A może uważasz, że jest inaczej?

uzupełnij treść
Polecenie 2

LHC (od ang. Large Hadron Collider) to Wielki Zderzacz Hadronów, czyli akcelerator ze zderzającymi się wiązkami protonów, który został zbudowany w Laboratorium Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie.

LHC to największe na świecie urządzenie badawcze, a Laboratorium CERN to największe na świecie laboratorium fizyki cząstek elementarnych (zob. rysunek poniżej).

RN2SVuY3oWjwN
Rys. Wnętrze Wielkiego Zderzacza Hadronów [żr.: cds.cern.ch/collection/]

Polska jako członek CERN‑u wniosła istotny wkład w budowę LHC oraz jego finansowanie i aktywnie uczestniczy w prowadzonych przy jego użyciu badaniach.

19 czerwca 2020 rada naukowa CERN'u  jednogłośnie zatwierdziła plan budowy nowego superzderzacza, którego koszt został oszacowany na 21 mld euro, zaznaczając jednocześnie, że z powodu olbrzymich kosztów budowa będzie mogła się rozpocząć dopiero ok. 2038 roku.

Czy Twoim zdaniem Polska powinna nadal finansowo wspierać CERN? W szczególności, czy powinna współfinansować budowę nowego superzderzacza?

Zapytaj innych uczniów o ich zdanie. Wymieńcie się argumentami, które przemawiają za finansowaniem tej inicjatywy i przeciw jej finansowaniu.

uzupełnij treść