Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R5SAIBMytj3tL
Fotografia poszycia leśnego, przedstawiająca paprocie, iglaki i drzewa liściaste.

Formy ekologiczne roślin w zależności od warunków środowiskowych

W lesie liściastym strefy umiarkowanej światło dociera do poszczególnych warstw tej formacji, ale jego natężenie jest zróżnicowane. Rośliny tworzące poszczególne warstwy wykształciły adaptacje, dzięki którym każda warstwa jest dobrze rozwinięta: warstwa koron drzew, takich jak dęby, buki i klony; warstwa podszytu, tworzona przez leszczynę, dziki bez czarny, trzmielinę; warstwa runa, którą stanowią borówki, paprocie, mchy i grzyby oraz warstwa ściółki leśnej składająca się z detrytusu.
Źródło: http://pixabay.com, domena publiczna.

Rozejrzyj się wokół siebie, sięgnij pamięcią do swoich wakacyjnych podróży i pomyśl, w jak różnych miejscach rozwijają się rośliny. Potrafią one nie tylko dostosować się do określonych warunków środowiska, ale także wyspecjalizować w bytowaniu w konkretnych siedliskach. Różne organizmy wykształciły w toku ewolucji adaptacje, które są efektem kompromisu między korzyściami i stratami wynikającymi z życia w danych warunkach środowiskowych. Każdy organizm ma swój zakres tolerancji. W związku z tym w zależności od natężenia określonego czynnika rośliny możemy podzielić na różnorodne formy ekologiczne.

Twoje cele
  • Omówisz podział form ekologicznych roślin ze względu na ich wymagania odnoszące się do warunków świetlnych, zapotrzebowania na wodę, składu mineralnego i odczynu gleby.

  • Porównasz formy ekologiczne roślin.

  • Przedstawisz przykłady siedlisk, w których występują różne formy ekologiczne roślin oraz poznasz wybrane adaptacje roślin do zróżnicowanych warunków środowiska.