Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

SCENARIUSZ LEKCJI

GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Formy ukształtowania powierzchni Ziemi

TREŚCI KSZTAŁCENIA

  • 3.7. uczeń rozpoznaje i opisuje w terenie formy rzeźby powstałe w wyniku działania czynników rzeźbotwórczych.

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Uczeń:

  • wymienia formy ukształtowania powierzchni Ziemi,

  • potrafi zdefiniować proces kształtowania rzeźby Ziemi,

  • potrafi przedstawić ukształtowanie dna oceanicznego i powierzchni lądów,

  • potrafi wyjaśnić pojęcia: góry, wyżyny, niziny, szelf, stok kontynentalny, basen oceaniczny, rów oceaniczny, grzbiety śródoceaniczne.

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

  • umie scharakteryzować formy ukształtowania powierzchni Ziemi,

  • umie ocenić procesy kształtowania rzeźby Ziemi,

  • umie narysować ukształtowanie dna oceanicznego i powierzchni lądów.

Etapy lekcji

Nauczane przedmioty

Kompetencje kluczowe

Przebieg zajęć

Środki dydaktyczne

Metody nauczania

Formy pracy

Etap wstępny

geografia

porozumiewanie się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się

Czynności organizacyjne.

Podanie tematu i celów lekcji.

Na podstawie mapy fizycznej świata uczniowie charakteryzują rozmieszczenie lądów na kuli ziemskiej.

praca z różnymi środkami informacji (podręczniki, książki, czasopisma geograficzne, słowniki, mapy)

pogadanka,

praca w grupach,

ćwiczenia

indywidualna i zbiorowa,

praca w grupach

Etap realizacji

geografia

porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne,

umiejętność uczenia się

Formy ukształtowania powierzchni Ziemi. Nauczyciel opisuje formy ukształtowania powierzchni Ziemi. Nauczyciel charakteryzuje pojęcia: cokoły kontynentalne, baseny oceaniczne. Nauczyciel wyjaśnia, dlaczego powierzchnia kontynentów i oceanów nie pokrywa się z powierzchnią cokołów kontynentalnych i basenów oceanicznych.

Ukształtowanie powierzchni lądów. Nauczyciel charakteryzuje największe formy ukształtowania lądów: niziny, wyżyny, góry. Uczniowie przy pomocy mapy fizycznej świata wskazują największe niziny, wyżyny, największe góry. Uczniowie odczytują z mapy i zapisują w zeszytach informacje o najwyżej i najniżej położonych punktach na Ziemi. Nauczyciel kontroluje pracę uczniów.

praca z różnymi środkami informacji (podręczniki, książki, czasopisma geograficzne słowniki, plansze,

atlasy, mapy)

pogadanka, wykład,

praca w grupach,

ćwiczenia

praca w grupach

indywidualna i zbiorowa

Etap podsumowujący

geografia

porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne,

umiejętność uczenia się

Podsumowanie zajęć.

Powtórzenie poznanych pojęć.

Załącznik 1

Załącznik 2

Załącznik 3

atlasy,

mapa fizyczna świata, globusy uczniowskie

pogadanka,

praca w grupach,

ćwiczenia

praca w grupach

indywidualna i zbiorowa

RoPHNz0CqS9wg

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 90.50 KB w języku polskim
ROGniQ3f2nbc2

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 83.46 KB w języku polskim
R1Pf7KpDcRqn3