Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Jak jest zbudowany i jak działa obiektyw aparatu fotograficznego?

Niniejsza grafika pozwoli nam zastanowić się nad tym, jak jest zbudowany i jak działa obiektyw aparatu fotograficznego. Zanim jednak do tego przejdziemy, sprecyzujmy dokładnie, co chcielibyśmy osiągnąć poprzez jego zastosowanie.

Zadaniem obiektywu fotograficznego (będącego pojedynczą soczewką bądź zestawem kilku soczewek ustawionych w odpowiedniej konfiguracji) jest rzutowanie obiektów znajdujących się przed aparatem na ekran (matówkę, błonę fotograficzną, matrycę CCD lub CMOS – w zależności od rodzaju aparatu).

Obecnie stosowane są w obiektywach grupy soczewek spełniające różne zadania. Przyjrzyjmy się załączonej grafice.

RS7Jk1kSENlKd
Opis alternatywny grafiki interaktywnej.
Na ilustracji widoczny jest trójwymiarowy schemat budowy aparatu fotograficznego. Na schemacie zaznaczone są elementy wielkimi literami alfabetu, od wielka litera A do wielka litera F. Litery alfabetu opisują w kolejności elementy znajdujące się najbardziej zewnętrznie w konstrukcji aparatu, czyli znajdujące się bliżej soczewki obiektywu.
1. Wielka litera A. Pierwsza grupa soczewek (oznaczona literą A) ma za zadanie skompensować zmianę ostrości obiektu.
2. Wielka litera B. Druga grupa (B) – odpowiada za regulację kąta widzenia, a także pozwala na zmianę odległości pomiędzy grupami soczewek, skutkującą zmianą ogniskowej obiektywu. To właśnie tutaj ustawia się powiększenie całego układu zależne od różnicy długości najwyższej i najniższej ogniskowej.
3. Wielka litera C. Element C to dodatkowa soczewka stabilizująca obraz.
4. Wielka litera D. D - to autofokus odpowiedzialny za automatyczną zmianę położenia soczewek w dwóch pierwszych grupach (A i B) pozwalającą na ustawienie ostrości (mechanizm ten oparty jest na automatycznych pomiarach odległości fotografowanych obiektów).
5. Wielka litera E. Pod literą E kryje się przysłona określająca ilość światła padającego na matrycę (F). Im jest ona mniejsza, tym tego światła jest mniej, a zatem wykonanie zdjęcia wymaga krótszego czasu naświetlania.
6. Wielka litera F. F - matryca, na której rejestrowany jest obraz.
Źródło: Pracownia Elektroniczna przy Zespole Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Krakowie - prezentacja "Obiektywy" do zajęć z fotografii
Polecenie 1
R1PXJ51IHXnrD
zadanie interaktywne
Polecenie 2

Wyjaśnij, co to jest autofokus i jaką pełni rolę.

uzupełnij treść