Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Mikrofale - charakterystyka

Obejrzyj grafikę interaktywną, aby sprawdzić, jak mikrofale oddziałują z różnymi ośrodkami materialnymi. Wybierz konkretną substancję, aby sprawdzić, jak oddziałuje z nią promieniowanie mikrofalowe. Na początek kliknij w grafikę, aby otworzyć ją w trybie pełnoekranowym.

RbYXSbbW7u94G
Ilustracja interaktywna 1. metal Gdy promieniowanie mikrofalowe dostanie się do metalowego pudła, będzie odbijać się od ścianek i nie wydostanie się na zewnątrz.
Powierzchnia metalu odbija mikrofale., 2. woda Gdy promieniowanie mikrofalowe przechodzi przez wodę, jej dipolowe cząsteczki są wprawiane w ruch przez zmienne pole elektryczne. Temperatura wody zwiększa się i może nawet się zagotować. Promieniowanie mikrofalowe przekazuje cząsteczkom wody energię i w rezultacie jest pochłaniane przez wodę lub substancje zawierające cząsteczki wody.
Woda i substancje ją zawierające pochłaniają mikrofale., 3. plastik, papier, szkło Promieniowanie mikrofalowe, rozchodzące się w substancjach nie zawierających cząsteczek dipolowych, nie oddziałują z ośrodkiem i przechodzą przez niego bez przeszkód.
Plastik, papier, szkło itp. to materiały przezroczyste dla mikrofal.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Opis alternatywny grafiki interaktywnej
Grafika zawiera 3 rysunki. Na pierwszym rysunku znajduje się metalowe pudło w kształcie prostopadłościanu z małym otworkiem na lewej ściance. Przez otworek wpada promień promieniowania mikrofalowego, przedstawiony jako strzałka skierowana ukośnie w dół i wprawo. Promień odbija się od dolnej ścianki. Odbity promień biegnie w górę i w prawo, dochodzi do górnej ścianki i znów odbija się w prawo i w dół. Odbija się od prawej ścianki i biegnie w lewo i w dół i znów się odbija. Gdy klikniemy w rysunek, ukazuje się napis: „Gdy promieniowanie mikrofalowe dostanie się do metalowego pudła, będzie odbijać się od ścianek i nie wydostanie się na zewnątrz.” Na drugim rysunku znajduje się naczynie wypełnione niebieską wodą. Z lewej strony do wody wpadają promienie promieniowania mikrofalowego, przedstawione jako strzałki skierowane poziomo. Strzałki maja różne długości i kończą się w pobliżu środka naczynia. W tym obszarze widać małe, białe kółeczka w różnych rozmiarach, które symbolizują unoszące się do góry pęcherzyki pary wodnej. Gdy klikniemy w rysunek, ukazuje się napis: „Gdy promieniowanie mikrofalowe przechodzi przez wodę, jej dipolowe cząsteczki są wprawiane w ruch przez zmienne pole elektryczne. Temperatura wody zwiększa się i może nawet się zagotować. Promieniowanie mikrofalowe przekazuje cząsteczkom wody energię i w rezultacie jest pochłaniane przez wodę lub substancje zawierające cząsteczki wody.” Na trzecim rysunku znajduje się żółty prostokąt, symbolizujący przedmiot wykonany z materiału takiego, jak plastik, papier, szkło. Z lewej strony do przedmiotu wpadają promienie promieniowania mikrofalowego, przedstawione jako strzałki skierowane poziomo. Strzałki przechodzą przez przedmiot i wychodzą z prawej strony na zewnątrz. Gdy klikniemy w rysunek, ukazuje się napis: „Promieniowanie mikrofalowe, rozchodzące się w substancjach nie zawierających cząsteczek dipolowych, nie oddziałują z ośrodkiem i przechodzą przez niego bez przeszkód.”

Polecenie 1

Wyjaśnij, posługując się pojęciem energii, dlaczego substancje zawierające cząsteczki dipolowe pochłaniają promieniowanie mikrofalowe.

uzupełnij treść
Polecenie 2

Jaki materiał lepiej zastosować na futerał telefonu komórkowego: metal, czy plastik? Odpowiedź uzasadnij.

uzupełnij treść