Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Fale radiowe – charakterystyka

Obejrzyj grafikę interaktywną, aby sprawdzić, jak fale radiowe rozchodzą się w atmosferze ziemskiej.

RWzNqMgXOB7Sz
Ilustracja interaktywna 1. Fale długie (długość 20 - 3 km) Fale długie rozchodzą się jako fale powierzchniowe. Dzięki zjawisku ugięcia fali (dyfrakcji), fala rozchodzi się wzdłuż powierzchni Ziemi. Jest ona słabo tłumiona, więc może się docierać na bardzo duże odległości., 2. Fale średnie (długość 3000 - 100 m) W zakresie fal średnich znaczenie ma zarówno fala powierzchniowa, jak i jonosferyczna. W ciągu dnia fale są silnie tłumione w dolnych warstwach jonosfery, a więc o zasięgu decyduje tylko propagacja fali powierzchniowej. W nocy tłumienie w jonosferze maleje, o zasięgu decyduje więc fala odbita od jonosfery (fala jonosferyczna)., 3. Fale krótkie (długość 100 - 10 m) W zakresie fal krótkich fala powierzchniowa jest silnie tłumiona tak, że w odległości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów od nadajnika odbiór jest niemożliwy. Propagacja odbywa się przez falę jonosferyczną, która pozwala na osiągnięcie bardzo dużych zasięgów, obejmujących nawet całą kulę ziemską., 4. Fale ultrakrótkie (długość 10 – 0,3 m) Propagacja fal ultrakrótkich odbywa się podobnie, jak światła widzialnego –rozchodzą się po liniach prostych. Przechodzą swobodnie przez jonosferę, więc mogą być wykorzystywane do łączności satelitarnej.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.

Zapoznaj się z opisem grafiki ineraktywnej.

Grafika zawiera 4 rysunki. Każdy z rysunków przedstawia kulę ziemską wraz z atmosferą. Atmosfera kończy się jonosferą. Na powierzchni Ziemi widać maszt, z którego wysyłane są fale radiowe. Rozchodzenie się fal pokazane jest przerywaną linią. Na pierwszym rysunku fale rozchodzą się po łukach wzdłuż powierzchni Ziemi. Gdy klikniemy w rysunek, ukazuje się napis: „Fale długie (długość 10 - 1 km). Fale długie rozchodzą się jako fale powierzchniowe. Dzięki zjawisku ugięcia fali (dyfrakcji), fala rozchodzi się wzdłuż powierzchni Ziemi. Jest ona słabo tłumiona, więc może się docierać na bardzo duże odległości.” Na drugim rysunku fale rozchodzą się po krótkich łukach wzdłuż powierzchni Ziemi. Przy tych łukach jest napis: „w godzinach dziennych”. Pokazany jest też inny sposób rozchodzenia się fal, które poruszają się wzdłuż linii prostych i odbijają się od jonosfery. Przy tych falach jest napis: „w godzinach nocnych”. Gdy klikniemy w rysunek, ukazuje się napis: „Fale średnie (długość 1000 - 100 m). W zakresie fal średnich znaczenie ma zarówno fala powierzchniowa, jak i jonosferyczna. W ciągu dnia fale są silnie tłumione w dolnych warstwach jonosfery, a więc o zasięgu decyduje tylko propagacja fali powierzchniowej. W nocy tłumienie w jonosferze maleje, o zasięgu decyduje więc fala odbita od jonosfery (fala jonosferyczna).” Na trzecim rysunku fale rozchodzą się wzdłuż linii prostych i odbijają się od jonosfery. Odbite promienie dochodzą do powierzchni Ziemi daleko od masztu. Gdy klikniemy w rysunek, ukazuje się napis: „Fale krótkie (długość 100 - 10 m). W zakresie fal krótkich fala powierzchniowa jest silnie tłumiona tak, że w odległości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów od nadajnika odbiór jest niemożliwy. Propagacja odbywa się przez falę jonosferyczną, która pozwala na osiągnięcie bardzo dużych zasięgów, obejmujących nawet całą kulę ziemską.” Na czwartym rysunku fale rozchodzą się wzdłuż linii prostych i przechodzą przez jonosferę. Ponad atmosferą widać statek kosmiczny, do którego dochodzą fale radiowe, wysyłane z masztu na Ziemi. Gdy klikniemy w rysunek, ukazuje się napis: „Fale ultrakrótkie (długość 10 – 0,3 m). Propagacja fal ultrakrótkich odbywa się podobnie, jak światła widzialnego – rozchodzą się po liniach prostych. Przechodzą swobodnie przez jonosferę, więc mogą być wykorzystywane do łączności satelitarnej.”

Polecenie 1
R8oYzS9KLGOBJ
Długość fali wynosi Tu uzupełnij,Tu uzupełnij m