Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Przeanalizuj poniższy kartogram dazymetryczny i wskaż obszary o dużej koncentracji owiec na świecie i te, w których hodowla owiec nie występuje. Określ czynniki wpływające na to zróżnicowanie.

Zapoznaj się z opisem poniższego kartogramu dazymetrycznego i wymień obszary o dużej koncentracji owiec na świecie i te, w których hodowla owiec nie występuje. Określ czynniki wpływające na to zróżnicowanie.

ReDeU6Ic0Z7Jd1
Ilustracja interaktywna - mapa dotyczy obsady owiec w sztukach na kilometr kwadratowy. W hodowli owiec wyróżnia się na mapie Europa, środkowa i południowa Azja, środkowa Afryka. Obszary, na których hodowane są owce w dużych ilościach - powyżej 51 sztuk na kilometr kwadratowy - to między innymi kraje europejskie, kraje środkowej i północnej Afryki, Bliski i Daleki Wschód, środkowa i południowa Azja, południowa Australia, Nowa Zelandia. Hodowla owiec jest niewielka - około 1-5 sztuk na kilometr kwadratowy, między innymi w Stanach Zjednoczonych. Meksyku, Argentynie, Brazylii, Kolumbii, w krajach południowej Afryki, w Australii, a także w Polsce, na Ukrainie, Białorusi, Litwie, Łotwie, w Estonii, Szwecji. Hodowla owiec nie występuje między innymi w Kanadzie, w środkowej i północne części Brazylii, na niemal całym obszarze Rosji, z wyjątkiem rejonów południowych, w Japonii, w Papui-Nowej Gwinei, w Malezji i na Borneo, na Grenlandii i Antarktydzie. Opisano: 1. Wielka Brytania i Irlandia: duże powierzchnie użytków zielonych, preferencje żywieniowe mieszkańców, właśnie tam po raz pierwszy wyhodowano rasę mięsną owiec, głównym celem jest produkcja wełny, ale również żywności. 2. kraje Europy Południowej (między innymi Hiszpania, Włochy, Albania, Grecja i Rumunia): rozwój przemysłowego chowu, niższe ceny w porównaniu z innym mięsem, głównym celem jest produkcja mięsa. 3. kraje islamskie w Azji i Afryce Północnej (między innymi Turcja, Iran, Pakistan, Afganistan, Algieria): religia zabrania wyznawcom spożywania innych rodzajów mięsa, niższe ceny w porównaniu z innym mięsem, głównym celem jest produkcja mięsa i mleka. 4. strefa Sahelu i Afryka Wschodnia (a także Azja Centralna, między innymi Mongolia): bardzo słabe warunki przyrodnicze (skąpe trawy), które nie sprzyjają hodowli innych, bardziej wymagających zwierząt – występuje tam głównie pogłowie owiec i bydła, produkcja różnokierunkowa. 5. południowe Indie: substytut wołowiny, której spożywania zabrania hinduizm, głównym celem jest produkcja żywności. 6. wschodnie Chiny: duże zapotrzebowanie ze względu na szybko wzrastającą liczbę ludności, głównym celem jest produkcja wełny. 7. południowa i wschodnia Australia (największa owczarnia świata): sprzyjające warunki przyrodnicze (duże powierzchnie trawiaste, obszary suche), głównym celem jest produkcja wełny.
Obsada owiec w sztukach na kilometr kwadratowy
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych FAO.
Źródło: Eduexpert Sp. z o.o., CC BY-SA 3.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/.
RTpnKLlDzEt5Q1
(Uzupełnij).