Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Podczerwień - charakterystyka

Obejrzyj grafikę interaktywną, aby zrozumieć jak podczerwień ogrzewa i ochładza.

RjsU0uzDWc1Mf
Ilustracja interaktywna 1. Jak zapalenie świeczki wpływa na wskazania termometru? Promieniowanie podczerwone emitowane przez płonącą zapałkę rozprasza się we wszystkich kierunkach i niewiele wpływa na temperaturę pokazywaną przez termometr umieszczony w znacznej odległości., 2. Ogrzewanie za pomocą podczerwieni Całe promieniowanie płomienia zapałki skupione jest za pomocą dwóch metalowych zwierciadeł wklęsłych na termometrze. Energia promieniowania podczerwonego zamieniła się na energię cieplną termometru, który pokazuje wyższą temperaturę., 3. Ogrzewanie za pomocą podczerwieni W ognisku zwierciadła 1 umieszczono kostkę lodu. Natężenie promieniowania emitowane przez lód o niskiej temperaturze jest znacznie mniejsze niż natężenie promieniowania emitowanego przez termometr o wyższej temperaturze. Energia promieniowania emitowanego przez termometr jest większa niż energia promieniowania pochłanianego. Temperatura termometru obniża się.

Opis alternatywny grafiki interaktywnej
Pierwszy rysunek pokazuje płonącą zapałkę. Od płomienia zapałki odchodzą we wszystkie strony strzałki symbolizujące emisję promieniowania podczerwonego. Z prawej strony, w znacznej odległości od zapałki, znajduje się termometr. Po kliknięciu w rysunek pojawia się napis: „Jak zapalenie zapałki wpływa na wskazania termometru? Promieniowanie podczerwone emitowane przez płonącą zapałkę rozprasza się we wszystkich kierunkach i w niewielkim stopniu wpływa na temperaturę pokazywaną przez termometr umieszczony w znacznej odległości.” Drugi rysunek pokazuje 2 metalowe zwierciadła wklęsłe. Lewe zwierciadło ustawione jest wklęsłą powierzchnią zwróconą w prawo. Prawe zwierciadło ustawione jest wklęsłą powierzchnią zwróconą w lewo. W ognisku lewego zwierciadła znajduje się płonąca zapałka, a w ognisku prawego zwierciadła znajduje się termometr. Od płomienia zapadki narysowano 2 promienie. Jeden promień biegnie ukośnie w lewo i w górę, drugi promień biegnie ukośnie w lewo i w dół. Po odbiciu od lewego zwierciadła promienie te biegną poziomo w prawo i odbijają się od prawego zwierciadła. Po odbiciu od prawego zwierciadła promienie spotykają się w jego ognisku, gdzie znajduje się termometr, wskazujący wyższą temperaturę. Po kliknięciu w rysunek pojawia się napis: „Ogrzewanie za pomocą podczerwieni. Całe promieniowanie płomienia zapałki skupione jest za pomocą dwóch metalowych zwierciadeł wklęsłych na termometrze. Energia promieniowania podczerwonego zamieniła się na energię cieplną termometru, który pokazuje wyższą temperaturę.” Trzeci rysunek pokazuje 2 metalowe zwierciadła wklęsłe takie same, jak na rysunku drugim. W ognisku lewego zwierciadła znajduje się kostka lodu, a w ognisku prawego zwierciadła znajduje się termometr. Od lodu biegną 2 promienie, które odbijają się od obu zwierciadeł, jak na rysunku drugim, i skupiają się na termometrze, który wskazuje niższą temperaturę. Po kliknięciu w rysunek pojawia się napis: „Chłodzenie za pomocą podczerwieni. W ognisku zwierciadła pierwszego umieszczono kostkę lodu. Natężenie promieniowania emitowanego przez lód o niskiej temperaturze jest znacznie mniejsze niż natężenie promieniowania emitowanego przez termometr o wyższej temperaturze. Energia promieniowania emitowanego przez termometr jest większa niż energia promieniowania pochłanianego. Temperatura termometru obniża się.”

Polecenie 1

Gdy do termometru dociera promieniowanie podczerwone emitowane przez lód, temperatura termometru zmniejsza się.

  1. Czy można powiedzieć, że lód promieniuje zimnem?

  2. Wyjaśnij, dlaczego temperatura termometru obniżyła się.