Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Polecenie 1
Zapoznaj się z poszczególnymi elementami obrazu. Pomyśl, w którym miejscu obiegu węgla się znajdujesz i co możesz zrobić, aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
Zapoznaj się z poszczególnymi elementami obrazu. Pomyśl, w którym miejscu obiegu węgla się znajdujesz i co możesz zrobić, aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
Rfj3gfhrsM2L81
Na ilustracji przedstawiono fragment lądu lekko nachylonego w stronę zbiornika wodnego, zbiornik wodny oraz warstwę gleby. Na lądzie rosną drzewa oraz niższa roślinność. W pobliżu wody stoi ryś. W zbiorniku wodnym pływają ryby, znajduje się fitoplankton. W tle jest zakład przemysłowy z kominami, z których unosi się dym, oraz pasmo wzniesień. Opisano: 1. Dwutlenek węgla w atmosferze. Atmosfera jest jednym z głównym rezerwuarów węgla. Węgiel w atmosferze występuje przede wszystkim pod postacią dwutlenku węgla., 2. Spalanie paliw kopalnych i drewna. Paliwa kopalne oraz biomasa roślinna zawierają węgiel, który jest uwalniany do atmosfery w postaci dwutlenku węgla w procesie spalania., 3. Fotosynteza przeprowadzana przez fitoplankton i rośliny wodne. Fitoplankton (zbiorowisko glonów) oraz hydrofity wykorzystują dwutlenek węgla w procesie fotosyntezy do wytworzenia związków organicznych., 4. Fotosynteza przeprowadzana przez rośliny lądowe. Rośliny wykorzystują dwutlenek węgla w procesie fotosyntezy do wytworzenia związków organicznych., 5. Konsumenci zamieszkujący ląd. Konsumenci (zwierzęta, grzyby, heterotroficzne protisty i prokarionty), zjadając rośliny, wykorzystują węgiel zawarty w związkach organicznych w celach energetycznych oraz jako materiał budulcowy., 6. Oddychanie. Wszystkie organizmy wydalają węgiel pod postacią dwutlenku węgla do atmosfery lub wody podczas oddychania., 7. Konsumenci zamieszkujący zbiorniki wodne. Konsumenci, zjadając fitoplankton i roślinny wodne (hydrofity), wykorzystują węgiel zawarty w związkach organicznych w celach energetycznych oraz jako materiał budulcowy., 8. Rozkład. Źródłem węgla w środowisku są również procesy rozkładu materii organicznej pochodzącej ze szczątków roślin i zwierząt.
Obieg węgla w przyrodzie.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Polecenie 2
R1efrk2CmWv9B
Dwutlenek węgla w atmosferze stanowi około 0,04% jej objętości. Każdego roku fotosynteza przeprowadzana przez glony oraz rośliny usuwa znaczne ilości dwutlenku węgla z atmosfery. Ilość usuwanego dwutlenku węgla jest w przybliżeniu równa ilości dwutlenku węgla wydzielanego do atmosfery w procesie oddychania. Mimo to, stężenie dwutlenku węgla w atmosferze stale wzrasta. Wymień przyczyny i skutki wzrostu stężenia dwutlenku węgla w atmosferze w ostatnich latach. (Uzupełnij).
1
Polecenie 3
RDYPO7oB0wSOo
Wyjaśnij związek pomiędzy wycinką lasu a ilością dwutlenku węgla w atmosferze. (Uzupełnij).