Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑azure

Skład szczepionki i surowicy

RCXHJRI3gWjb81
Ilustracja interaktywna przedstawia dwie strzykawki obok siebie. W pierwszej jest szczepionka, w drugiej surowica. W strzykawce ze szczepionką zaznaczono i opisano kolejne warstwy od przodu strzykawki: 1. Antygeny. Wykorzystuje się: martwe drobnoustroje, żywe osłabione (atenuowane) drobnoustroje, rozfragmentowane drobnoustroje lub oczyszczone antygeny (białka, polisacharydy, toksyny)., 2. Woda, 3. Substancje pomocnicze. Zapewniają bezpieczeństwo, stabilność i immunogenność. Wyróżniamy: adjuwanty (wzmacniają odpowiedź immunologiczną), konserwanty (chronią przed zanieczyszczeniem drobnoustrojami), stabilizatory (zapobiegają przyleganiu antygenów do ścianek opakowania szczepionki i zapewniają stabilność termiczną)., 4. Pozostałości procesu produkcyjnego. Występują w śladowych ilościach, mogą być przyczyną reakcji uczuleniowej. Należą do nich: antybiotyki, białka jaj kurzych, białka drożdży, formaldehyd. Natomiast w surowicy są kolejno: 1. Przeciwciała. Wytworzone w wyniku wcześniejszej immunizacji człowieka lub zwierzęcia., 2. Woda, 3. Sole mineralne, 4. Cząsteczki nieorganiczne.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑azure

Działanie szczepionki przeciwwirusowej 1

Rskx5MfwRQtd01
Ilustracja interaktywna przedstawia działanie szczepionki przeciwwirusowej. Opisano: 1. Szczepionka zawiera atenuowane wirusy, które nie są zdolne do wywołania choroby. Na ilustracji jest strzykawka., 2. Atenuowane wirusy w szczepionce są jednak zdolne do aktywowania układu immunologicznego, który wytwarza limfocyty B (pamięci). Na ilustracji jest lekarz dający w ramię zastrzyk siedzącej kobiecie., 3. Następuje powolny wzrost liczby przeciwciał w krwiobiegu. Na ilustracji jest naczynie krwionośne, w którym są czerwone dyski oraz żółte elementy w kształcie litery Y., 4. Patogen wnika do organizmu. Na ilustracji jest kuliste ciało z wypustkami, wnika do ciała., 5. Następuje neutralizacja patogenu przez wytworzone na skutek podania szczepionki przeciwciała. Ilustracja przedstawia dwie struktury w kształcie litery Y. Do końców rozwidleń przyczepione są kuliste ciała z wypustkami., 6. Wytworzone przeciwciała utrzymują się przez lata. Ilustracja przedstawia naczynie krwionośne, w którym znajdują się czerwone dyski oraz żółte elementy w kształcie mniejszych i większych liter Y.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑azure

Działanie surowicy 1

R9MWFuANR7V0r1
Ilustracja interaktywna przedstawia działanie surowicy. Opisano: 1. W organizmie są obecne patogeny. Na ilustracji w naczyniu krwionośnym znajdują się czerwone dyski oraz kuliste, zielone struktury z wypustkami., 2. Pacjentowi podaje się surowicę. Na ilustracji jest fiolka z zielonym płynem. W płynie są elementy w kształcie litery Y., 3. Surowica zawiera odpowiednie przeciwciała. Na ilustracji lekarz podaje kobiecie do ręki fiolkę z zieloną zawartością., 4. Przeciwciała natychmiast neutralizują patogeny. Na ilustracji w naczyniu krwionośnym są czerwone dyski oraz zielone elementy w kształcie litery Y, które łączą się z kulistymi strukturami zaopatrzonymi w wypustki., 5. Przeciwciała utrzymują się w krwiobiegu przez kilka tygodni. Na ilustracji w naczyniu krwionośnym są czerwone dyski oraz zielone elementy w kształcie litery Y.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Polecenie 1
R1IoTXfRgIGsa
Przeanalizuj grafiki interaktywne, a następnie wyjaśnij, czym różni się szczepionka od surowicy.(Uzupełnij).
1
Polecenie 2
R1QgsNqATuIKR
Odnosząc się do grafik interaktywnych, określ, stosowanie którego z preparatów – szczepionki czy surowicy – jest bardziej skuteczne. Odpowiedź uzasadnij.