Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Uruchom kolejne przyciski i przeanalizuj infografikę dotyczącą wyznaczania przedziałów monotoniczności funkcji na podstawie wykresu, a następnie wykonaj polecenie.

Przeanalizuj infografikę dotyczącą wyznaczania przedziałów monotoniczności funkcji na podstawie wykresu, a następnie wykonaj polecenie.

R14VQoInk5Vbb
Ilustracja przedstawia układ współrzędnych z poziomą osią X od minus pięciu do sześciu oraz z pionową osią Y od minus trzech do czterech. Na płaszczyźnie narysowano wykres funkcji składający się z pięciu połączonych ze sobą odcinków. Pierwszą składową jest poziomy odcinek lewostronnie otwarty ograniczony z lewej strony niezamalowanym punktem -5;-2. Prawy koniec odcinka znajduje się w zamalowanym punkcie -2;-2. Komentarz: Funkcja jest stała w przedziale -5,-2. Drugą składową wykresu jest ukośny odcinek przechodzący przez początek układu współrzędnych o końcach w zamalowanych punktach -2;-2 oraz 1;1. Komentarz: Funkcja jest rosnąca w przedziale -2,1. Trzecią składową wykresu jest ukośny odcinek o końcach w zamalowanych punktach 1;1 oraz 4;-3. Komentarz: Funkcja jest malejąca w przedziale 1,4. Czwartą składową wykresu jest ukośny odcinek o końcach znajdujących się w zamalowanych punktach 4;-3 oraz 5;3. Komentarz: Funkcja jest rosnąca w przedziale 4,5. Piątą składową wykresu jest poziomy odcinek prawostronnie otwarty o lewym końcu w zamalowanym punkcie 5;3 i ograniczonym z prawej strony niezamalowanym punktem 6;3. Komentarz: Funkcja jest stała w przedziale 5,6.
Polecenie 2

Wyznacz przedziały monotoniczności funkcji f z wykresu.

R1azj8kMKPHcf