Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rfhl2h7cLUj3H
Na zdjęciu trzy bawoły afrykańskie. Mają charakterystycznie wygięte rogi, które u nasady są bardzo masywne. Na grzbiecie jednego bawoła siedzi ptak.

Interakcje między organizmami a środowiskiem

Bawoły i ptaki bąkojady żyją w nieantagonistycznej interakcji – protokooperacji. Nie są od siebie całkowicie uzależnione, ale ich relacja przynosi obu gatunkom wymierne korzyści. Ptaki, wyjadając owady żerujące na bawołach, mają zapewniony pokarm. Bawoły pozbywają się w ten sposób pasożytów.
Źródło: Stig Nygaard, flickr.com, licencja: CC BY-SA 2.0.

Dlaczego niektóre gatunki występują wyłącznie w określonej lokalizacji? Co decyduje, że żyją właśnie tam? W jaki sposób wpływają na siebie, zamieszkując to samo środowisko? Odpowiedź na te pytania jest złożona i wymaga analizy wielu czynników. Wszystkie organizmy występujące na tym samym terenie łączy bowiem oparta na wzajemnych interakcjach gęsta sieć zależności, której naruszenie niesie ze sobą poważne konsekwencje dla całego ekosystemu. Interakcje te są wyznaczane przez oddziaływanie międzygatunkowe i wewnątrzgatunkowe organizmów, a także warunki środowiska, które wpływają na możliwość występowania gatunków, ich liczebność oraz rozmieszczenie.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz czynniki biotyczne i abiotyczne wpływające na organizmy.

  • Omówisz przykłady interakcji między organizmami.

  • Przeanalizujesz wpływ czynników biotycznych i abiotycznych na zdolność organizmów do przystosowania się do określonych warunków środowiska.