Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „Kowalencyjne wiązania atomowe”

Chemia, III etap edukacyjny

Temat: Kowalencyjne wiązania atomowe.

Treści kształcenia:

Podstawa programowa: Punkt (2.9) [uczeń]: na przykładzie cząsteczek HIndeks dolny 2, ClIndeks dolny 2, NIndeks dolny 2, COIndeks dolny 2, HIndeks dolny 2O, HCl, NHIndeks dolny 3 opisuje powstawanie wiązań atomowych (kowalencyjnych); zapisuje wzory sumaryczne i strukturalne tych cząsteczek.

Cele zoperacjonalizowane:

UCZEŃ

definiuje pojęcia: atom, cząsteczka wiązanie kowalencyjne;

przedstawia różnice między atomem a cząsteczką;

wyjaśnia istotę wiązania kowalencyjnego;

wyjaśnia rolę elektronów walencyjnych w tworzeniu cząsteczek;

wie, że oktet i dublet elektronowy są trwałymi stanami atomu;

potrafi przedstawić za pomocą wzorów elektronowych powstawanie wiązań atomowych na przykładzie cząsteczek HIndeks dolny 2, ClIndeks dolny 2, NIndeks dolny 2, COIndeks dolny 2, HIndeks dolny 2O, HCl, NHIndeks dolny 3;

dzieli wiązania kowalencyjne na spolaryzowane i niespolaryzowane.

Nabywane umiejętności:

UCZEŃ

podaje przykłady cząsteczek, w których występują wiązania kowalencyjne;

rozumie wiązanie kowalencyjne jako jeden ze sposobów łączenia się atomów;

zapisuje wzory sumaryczne i strukturalne cząsteczek HIndeks dolny 2, ClIndeks dolny 2, NIndeks dolny 2, COIndeks dolny 2, HIndeks dolny 2O, HCl, NHIndeks dolny 3;

umie zbudować modele cząsteczek pierwiastków gazowych.

Kompetencje kluczowe:

  • porozumiewanie się w języku ojczystym;

  • umiejętność uczenia się;

  • kompetencje informatyczne;

  • podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne.

Etapy lekcji

  1. Wstęp:

W formie krótkiej pogadanki przypomnienie wiadomości na temat budowy atomu, ze szczególnym zwróceniem uwagi na elektrony walencyjne. Definicja powłoki walencyjnej, Przypomnienie na przykładzie, co informuje nas o ilości elektronów walencyjnych.

  1. Przebieg zajęć:

Przypomnienie zależności pomiędzy budową atomu a położeniem pierwiastka w układzie okresowym, na przykładzie budowy atomu wodoru. Podanie definicji wiązania kowalencyjnego: rodzaj wiązania chemicznego, którego istotą jest istnienie pary elektronów, które są współdzielone w równym stopniu przez oba atomy tworzące to wiązanie.

Nauczyciel prezentuje film i wyjaśnia, w jaki sposób powstaje wiązanie kowalencyjne. Wprowadza podział wiązań kowalencyjnych na spolaryzowane i niespolaryzowane. Definiuje pojęcie dubletu i oktetu elektronowego.

Uczniowie wykonują ćwiczenie interaktywne. Po skończonym ćwiczeniu zapisują wzory sumaryczne i strukturalne tworzonych cząsteczek na tablicy.

  1. Podsumowanie:

Uczniowie na podstawie informacji zdobytych podczas lekcji udzielają odpowiedzi na pytania:

- co to jest wiązanie kowalencyjne?

- między jakimi atomami występuje to wiązanie?

- jaką rolę pełnią elektrony walencyjne?

Zadanie domowe

Przedstaw za pomocą dowolnego sposobu tworzenie wiązania kowalencyjnego podczas powstawania cząsteczki BrIndeks dolny 2.

Środki dydaktyczne:

  • film animowany „Powstawanie wiązań kowalencyjnych”;

  • ćwiczenie interaktywne „Budowanie cząsteczek”;

  • komputery połączone z Internetem;

  • podręcznik, encyklopedia;

  • układ okresowy pierwiastków.

Metody dydaktyczne:

  • pogadanka;

  • dyskusja kierowana;

  • ćwiczenia interaktywne.

Formy dydaktyczne:

  • praca indywidualna;

  • praca zbiorowa.

Dla ucznia zdolnego

Przedstaw za pomocą dowolnego sposobu tworzenie wiązania kowalencyjnego podczas powstawania cząsteczki PIndeks dolny 4.

R3o6M50Ph0sk6

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 79.50 KB w języku polskim
RIxrCM9vK3kSM

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 57.35 KB w języku polskim
R1Pf7KpDcRqn3