Kształtowanie skoczności w ćwiczeniach z przyborem i na przyrządach
Kształtowanie skoczności w ćwiczeniach z przyborem i na przyrządach
Scenariusz lekcji, II etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
–––––––––––––––––––––––––––––––––
Wymagania szczegółowe:
4. Bezpieczna aktywność fizyczna i higiena osobista. Uczeń:
4.3 stosuje zasady samoasekuracji
Adresat: Uczniowie klasy IV
Czas trwania: 45 minut
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
zna wybrane zasady bezpiecznego wykonywania ćwiczeń fizycznych
zna wybrane gry i zabawy ruchowe rodziców i dziadków
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
bierze udział w zabawach i ćwiczeniach kształtujących skoczność
stosuje zasady samoasekuracji
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
jest odpowiedzialny za własne bezpieczeństwo
Metody nauczania: zabawowa klasyczna, zadaniowa ścisła, bezpośredniej celowości ruchu
Formy i miejsce zajęć
Formy nauczania: frontalna, stacyjna, grupowa, indywidualna
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Przybory i przyrządy:
Rzutnik, ekran, laptop, odtwarzacz muzyki, piłki body ball (dla każdego dziecka), duża skakanka, pachołki, skrzynia z przyborami gimnastycznymi (dowolna ilość: woreczki, ringo, piłeczki do tenisa stołowego, szarfy, krążki, obręcze gimnastyczne, skakanki), woreczki gimnastyczne (dla każdego dziecka), ławeczki gimnastyczne – 2, skrzynia gimnastyczna
4 części, materace, guma do skakania – 2, kreda lub plansza z grą w klasy, kapsle plastikowe od butelki – 3, piórka kolorowe dla każdego dziecka.
Zasoby multimedialne
prezentacja multimedialna: „Kształtowanie skoczności – wybrane ćwiczenia”
zestaw zdjęć: „Ćwiczenia z piłkami”
film: „Bezpieczeństwo na zajęciach- przykłady ćwiczeń z asekuracją”
Opis przebiegu zajęć
Tok | Opis przebiegu zajęć | Uwagi organizacyjno – metodyczne |
Część wstępna 10 – 15 minut |
Zabawa ożywiająca – „Pomysłowy Dobromir” Berek goni pozostałe dzieci. Dziecko złapane ma za zadanie zabrać ze skrzyni z przyborami dowolny przybór i wykonać w miejscu ćwiczenie indywidualne z tym przyborem według własnego pomysłu. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Który zespół szybszy”. Każdy zespół ma wyznaczone miejsce na sali | Zbiórka w szeregu. Dzieci siedzą na piłkach body ball. Zasoby multimedialne. Skrzynia z przyborami stoi Podział klasy na 3 zespoły. Zabawę powtarzamy kilka razy, zmieniając pozycję końcową i miejsce zbiórki grupy. |
Część główna 25 – 30 minut | Ćwiczenia kształtujące Indywidualne skoki na skakankach: obunóż, jednonóż, skrzyżnie. Dzieci oglądają slajdy pokazujące w jakich grach uczestniczyli rodzice i dziadkowie. Obwód stacyjny 1 stacja gra skocznościowa w klasy – „chłopek” 2 stacja Gra w gumę według inwencji dzieci. 3 stacja Skoki na dużej skakance Dwie osoby trzymają rozciągniętą skakankę za jej końce i kręcą duże koła. Pozostałe dzieci kolejno wskakują do środka (kiedy skakanka jest w górze) 4 stacja
| Ustawienie w rozsypce Po 10 skoków każdym sposobem. Nauczyciel przedstawia uczniom i omawia krótką prezentację i zestaw ilustracji. Dzieci Narysowany na podłodze „chłopek” x2. Po 2‑3 osoby do jednego „chłopka”. Zmiana skaczących. Zmiana kręcących Zabawę można prowadzić Nauczyciel przypomina o asekuracji i samoasekuracji. Trzy/cztery numery skrzyni. Skok z rozbiegu, ewentualnie z odskoczni. |
Część końcowa: 3 – 5 minut |
| Spokojna muzyka Dzieci siedzą na piłkach body ball z wyprostowanymi plecami. Nauczyciel przypomina zabawy z części głównej lekcji i pyta dzieci, która zabawa najbardziej im się podobała. Nauczyciel namawia dzieci, aby zaangażowały swoich rodziców do wspólnej zabawy w gry z ich dzieciństwa. |