Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Tytuł: Porozmawiajmy o źródłach informacji. Lekcja powtórkowa

Opracowanie scenariusza: Barbara Kazimierczak

Temat zajęć:

Porozmawiajmy o źródłach informacji. Lekcja powtórkowa.

Grupa docelowa:

Uczniowie klasy VI ośmioletniej szkoły podstawowej.

Podstawa programowa

I. Kształcenie literackie i kulturowe.

2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:

8) rozumie swoistość tekstów kultury przynależnych do: literatury, teatru, filmu, muzyki, sztuk plastycznych i audiowizualnych;

13) świadomie i z uwagą odbiera filmy, koncerty, spektakle, programy radiowe i telewizyjne, zwłaszcza adresowane do dzieci i młodzieży.

III. Tworzenie wypowiedzi.

1. Elementy retoryki. Uczeń:

1) uczestniczy rozmowie na zadany temat, wydziela jej części, sygnały konstrukcyjne wzmacniające więź między uczestnikami dialogu, tłumaczące sens;

3) tworzy logiczną, semantycznie pełną i uporządkowaną wypowiedź, stosując odpowiednią do danej formy gatunkowej kompozycję i układ graficzny; rozumie rolę akapitów w tworzeniu całości myślowej wypowiedzi;

4) dokonuje selekcji informacji.

IV. Samokształcenie. Uczeń:

2) doskonali różne formy zapisywania pozyskanych informacji;

3) korzysta z informacji zawartych w różnych źródłach, gromadzi wiadomości, selekcjonuje informacje;

7) rozwija umiejętność krytycznej oceny pozyskanych informacji;

8) rozwija umiejętność krytycznego myślenia i formułowania opinii;

9) rozwija umiejętności efektywnego posługiwania się technologią informacyjną oraz zasobami internetowymi i wykorzystuje te umiejętności do prezentowania własnych zainteresowań.

Ogólny cel kształcenia

Uczeń porządkuje i utrwala wiedzę dotyczącą źródeł informacji.

Kształtowane kompetencje kluczowe

  • porozumiewanie się w języku ojczystym;

  • porozumiewanie się w językach obcych;

  • umiejętność uczenia się;

  • kompetencje społeczne i obywatelskie;

  • świadomość i ekspresja kulturalna.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • rozumie znaczenie i poprawnie wykorzystuje słownictwo dotyczące źródeł informacji;

  • słucha i rozumie tekst mówiony i potrafi opowiedzieć jego treść własnymi słowami;

  • wypowiada się samodzielnie na temat źródeł informacji i komunikacji medialnej, tworzy swą wypowiedź w formie kilkuzdaniowego, spójnego tekstu;

  • zadaje pytania kolegom oraz odpowiada na pytania kolegów i nauczyciela;

  • bierze udział w dyskusji;

  • wyciąga wnioski na podstawie opanowanego materiału.

Metody/techniki kształcenia

  • praktyczne: ćwiczeń przedmiotowych, praca z tekstem, praca z nagraniem;

  • problemowe: aktywizujące: burza mózgów, dyskusja.

Formy pracy

  • praca indywidualna, w parach/grupach i całego zespołu klasowego.

Środki dydaktyczne

  • komputery/laptopy/tablety z dostępem do internetu;

  • e‑podręcznik (abstrakt).

Przebieg lekcji

Przed lekcją

  1. Uczniowie zapisują wszystkie znane sobie źródła informacji.

  2. Przed planowaną lekcją powtórzeniową nauczyciel prosi wszystkich uczniów, by przypomnieli sobie materiał e‑podręcznika z abstraktu „Fourth authority, or the right to give opinions”, a wybranych, by na podstawie lekcji przygotowali w oparciu o generator zamieszczony w abstrakcie krzyżówki dla kolegów do pracy na lekcji.

Faza wstępna

  1. Prowadzący lekcję podaje temat lekcji, określa cel zajęć i wspólnie z uczniami ustala kryteria sukcesu.

  2. Prowadzący przypomina uczestnikom zajęć, jakiego obszaru tematycznego będzie dotyczyła lekcja.

Faza realizacyjna

  1. Uczniowie wyświetlają na tablicy interaktywnej opracowane przed lekcją krzyżówki. Zadaniem pozostałych jest odgadnięcie poszczególnych haseł. Po każdej krzyżówce, w oparciu o technikę świateł, uczniowie dokonują oceny pytań (czy są jednoznaczne, logicznie sformułowane). Nauczyciel ocenia pytania pod kątem językowym i udziela informacji zwrotnej.

  2. Nauczyciel odtwarza nagranie z lekcji „Window onto the world or the time stealer”. Uczniowie przygotowują listę plusów i minusów korzystania z internetu. Następnie wspólnie omawiają swoje propozycje, uzupełniając wzajemnie odpowiedzi.

  3. Prowadzący lekcję pyta uczniów, czym różni się sposób prezentowania informacji przez media internetowe od sposobu, wykorzystywanego przez media tradycyjne (prasa, radio, telewizja). Uczniowie zapisują swoje propozycje w formularzu w abstrakcie, następnie omawiają je na forum klasy.

  4. Uczniowie, wykorzystując generator pytań testowych zawarty w abstrakcie, przygotowują pytanie dla kolegi lub koleżanki, dotyczące treści lekcji „At the sources of knowledge”.

  5. Poszerzanie i bogacenie słownictwa angielskiego w zakresie zagadnień ujętych w lekcji - uczniowie wykonują zawarte w abstrakcie ćwiczenie językowe. Nauczyciel upewnia się, że zadanie zostało poprawnie wykonane, i udziela informacji zwrotnej.

Faza podsumowująca

  1. Nauczyciel metodą losową wybiera jednego ucznia i prosi go, by swoimi słowami przedstawił znaczenie danego słowa lub pojęcia poznanego na lekcji.

  2. Nauczyciel pyta: Gdyby z przedstawionego na lekcji materiału miała się odbyć kartkówka, jakie pytania waszym zdaniem powinny zostać zadane? Gdyby uczniowie nie wyczerpali najistotniejszych zagadnień, nauczyciel może uzupełnić ich propozycje.

Praca domowa

  1. Wykonaj w domu notatkę z lekcji, np. metodą sketchnotingu.

W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania

Pojęcia

the Internet
the Internet
R103axwBWw6fN
Nagranie dźwiękowe słówka

internet

internet user
internet user
R1QPpv8NXCZlj
Nagranie dźwiękowe słówka

internauta

media
media
RRiXb9yrlNiOb
Nagranie słówka: media

media

computer
computer
RVEyQ2kXXoSvD
Nagranie dźwiękowe słówka

komputer

website
website
R1OqL48mfCZZn
Nagranie dźwiękowe słówka

strona internetowa

portal
portal
RM16x16w85vR5
Nagranie dźwiękowe słówka

serwis

technology
technology
RVgsnUAkYAKlw
Nagranie dźwiękowe słówka

technologia

hacker
hacker
R1CFs30hiZCVn
Nagranie dźwiękowe słówka

haker

forum
forum
RsdiMAbKPjU2z
Nagranie dźwiękowe słówka

forum

blog
blog
R3wBPFNGCD7IH
Nagranie dźwiękowe słówka

blog

netiquette
netiquette
RdS0eHN3iPfbd
Nagranie dźwiękowe słówka

netykieta

virus
virus
Rju6j0WrlUQCD
Nagranie dźwiękowe słówka

wirus

program
program
RPqJpn2weQpqc
Nagranie dźwiękowe słówka

program

means of communication
means of communication
R1bifM5XnjveZ
Nagranie dźwiękowe słówka

środki przekazu

recipient
recipient
R1WfmLH8Syu3x
Nagranie dźwiękowe słówka

odbiorca

sender
sender
RwX1W6wKdZjFA
Nagranie dźwiękowe słówka

nadawca

auditorium
auditorium
RNLJvNnM5NfoV
Nagranie dźwiękowe słówka

audytorium, sala wykładowa lub grupa ludzi słuchających wykładu

audience
audience
RsMfGZNxKxGwo
Nagranie dźwiękowe słówka

widownia

information programme
information programme
R1FY1yDwrAmrK
Nagranie dźwiękowe słówka

program informacyjny

news service
news service
R1BT8VWgLPCwA
Nagranie dźwiękowe słówka

serwis informacyjny

news
news
Rf2nS86Z5EHES
Nagranie dźwiękowe słówka

wiadomość, aktualności, serwis informacyjny, wieść, nowiny

message
message
R1SvWOucOxlx7
Nagranie dźwiękowe słówka

wiadomość

editing
editing
R1C75lPe5aoV8
Nagranie dźwiękowe słówka

montaż

production
production
RV3NauMJlc7q4
Nagranie dźwiękowe słówka

produkcja

studio
studio
R1Ll33fB5oNG2
Nagranie dźwiękowe słówka

studio, pomieszczenie do nagrywania programów lub audycji

camera
camera
R7qBReBIvi9NK
Nagranie dźwiękowe słówka

kamera

camera man
camera man
RSveWq7CXszYp
Nagranie dźwiękowe słówka

operator

journalist
journalist
Ras668Yn1o9i3
Nagranie dźwiękowe słówka

dziennikarz

Teksty i nagrania

R3sIWNgjLZH3r
'Wysłuchaj nagrania abstraktu i zastanów się, czego jeszcze chciałbyś się dowiedzieć w związku z tematem lekcji. A window onto the world or the time stealer? Stanisław Lem once said: “Each and every technology has an obverse of benefits and reverse of new, so far unknown worries.” It is hard to imagine today's life without the Internet, but there are pros and cons of it. You have probably already noticed that the Internet, just like other media, has its advantages and disadvantages, so it is very important to know how to use its resources. Behaviours and customs that apply within a particular social group are called etiquette. Internet users call their sets of rules “netiquette”. Listen to Mr Virus and say what do you think about his online bahaviour.

Let’s talk about the sources of information. Repetitive lesson

Links to lessons: 1, 2, 3, 4, 5

Links to the abstracts: 1, 2, 3, 4, 5