Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z mapą interaktywną i wykonaj kolejne polecenia.

RaeL3yx7khD0q1
Mapa ukazująca wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Są na niej zaznaczone trzy punkty: 1. Saratoga. Od 17 września do 8 października 1777 roku. Pod Saratogą w stanie Nowy Jork doszło do serii starć między siłami brytyjskimi i amerykańskimi. Mniej liczna, ale lepiej przeszkolona armia brytyjska skapitulowała w połowie października 1777 roku. Było to wydarzenie przełomowe w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, ponieważ zwycięstwo kolonistów przekonało do włączenia się do konfliktu po ich stronie Francję i sprzymierzoną z nią Hiszpanię. Do zwycięstwa pod Saratogą przyczynił się Tadeusz Kościuszko, odpowiedzialny za budowę amerykańskich fortyfikacji polowych. Brytyjczycy nie mogli się przez nie przedrzeć i chcąc obejść je od strony znajdującego się w pobliżu lasu, wpadli w zasadzkę. Zdjęcie przedstawia rozległą, zieloną łąkę otoczoną drzewami. Licencja CC BY-SA 3.0, UpstateNYer, Wikimedia Commons. Pole bitwy pod Saratogą, widok współczesny. 2. Fort Clinton. W 1778 r. na zlecenie Jerzego Waszyngtona Tadeusz Kościuszko przejął rozpoczętą na początku wojny budowę fortu Clinton w West Point i zaprojektował fortyfikacje. Według Waszyngtona była to najlepsza pozycja obronna na całym kontynencie północnoamerykańskim. Z wysokich wzgórz, przez które przepływała rzeka Hudson, armia amerykańska kontrolowała ważny jej odcinek. Koloniści przerzucili przez rzekę wielki żelazny łańcuch, aby uniemożliwić brytyjskim statkom dalszą żeglugę w górę rzeki. Zdjęcie przedstawia fragment osiemnastowiecznej fortyfikacji zrobionej z kamienia. Na drugim planie widać postument z postacią mężczyzny. Licencja CC BY-SA 3.0, Ahodges7, Wikimedia Commons. Pozostałości fortu Clinton w West Point z pomnikiem Tadeusza Kościuszki w tle, widok współczesny. 3. Savannah. Kazimierz Pułaski, generał brygady amerykańskiej kawalerii, poniósł śmierć w wyniku ran odniesionych w czasie oblężenia miasta Savannah, które miało miejsce od 16 września 1779 r. do 9 października 1779 r. Koloniści ponieśli porażkę i Savannah pozostało w rękach brytyjskich do lipca 1782 roku. Obraz przedstawia scenę batalistyczną. Widać żołnierzy kawalerii pędzący na koniach. Toczy się walka. Jednego z mężczyzn dogania napastnik i zamierza się na niego szablą. Domena publiczna, Wikimedia Commons, Stanisław Kaczor-Batowski, Śmierć Pułaskiego pod Savannah, 1933 rok.
Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., Stentor, licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 2

Biorąc pod uwagę fakty, że Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski przybyli do Stanów Zjednoczonych odpowiednio w 1776 i 1777 r., a Pułaski zginął pod Savannah, wskaż bitwy amerykańskiej wojny o niepodległość, w których na pewno nie wzięli oni udziału.

RpBEgu4a5fw5k
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
Polecenie 3

Wynotuj zasługi Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

R1XVQ6GPmg457
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).