Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z mapą przedstawiającą Księstwo Warszawskie w latach 1807–1815. Odpowiedz na pytania ujęte w treści mapy, zbliżając się do poszczególnych przycisków lub je naciskając.

Rzci1GyRdkzCu1
Mapa przedstawia Księstwo Warszawskie. Granice Królestwa Pruskiego do 1807 roku obejmowało tereny północnej Polski, część wschodnią Niemiec, Śląsk, tereny Księstwa Warszawskiego. Granice Cesarstwa Austriackiego do 1809 roku obejmowały tereny Czech i Galicji. Księstwo Warszawskie obejmowało takie miasta jak: Poznań, Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz, Łomża, Suwałki, Serock, Warszawa, Raszyn, Łowicz, Płock, Częstochowa, Kalisz. Na mapie oznaczono także twierdze w miastach: Kłodzko, Wrocław, Głogów, Częstochowa, Kraków, Warszawa, Serock, Poznań, Toruń, Grudziądz, Gdańsk, Kołobrzeg. Ważniejsze bitwy wojny o 1809 r. Ważniejsze bitwy wojny w 1809 roku: Raszyn, Sandomierz, Radom, Ostrówek. Miasta i twierdze zdobyte przez wojska Księstwa Warszawskiego: Kraków, Sandomierz, Lwów, Tarnopol. Ziemie przyłączone do Księstwa Warszawskiego w 1809 roku: teren południowo- wschodniej Polski. Na mapie oznaczono ziemie przyłączone do Księstwa Warszawskiego w 1809 r.: Księstwo Warszawskie nie tylko zdołało obronić swoją niepodległość ale wojska Księstwa Warszawskiego przeszły do kontrofensywy i wyzwalały spod okupacji austriackiej ziemie Galicji Wschodniej i Zachodniej. W myśl postanowień zawartego w października 1809 pokoju w Schönbrunn, kończącego wojnę francusko-austriacką i tym samym wojnę polsko-austriacką Księstwo Warszawskie powiększyło się o obszar III (tzw. wówczas Galicja Zachodnia) i część (Galicja Wschodnia rejon Zamościa) I zaboru austriackiego. Tym samym o 4 zwiększyła się liczba departamentów. Na mapie oznaczono miasta i twierdze zdobyte przez wojska Księstwa Warszawskiego. Wojska polskie pod dowództwem ks. Józefa Poniatowskiego po wycofaniu się z Warszawy lewobrzeżnej (na Pragę) skierowały się na południe – do Galicji. Weszły między innymi do Lublina, Zamościa, Lwowa, Tarnopola, Krakowa. Na mapie oznaczono ważniejsze bitwy wojny w 1809 r. W Kwietniu 1809 roku wojska austriackie przekroczyły granicę Księstwa Warszawskiego na rzece Pilica. Była to część planu Austrii w walce V koalicji antyfrancuskiej z Napoleonem I. Księstwo bronione było przez wojska polskie i saskie pod dowództwem ks. Józefa Poniatowskiego. Stawiając opór Austriakom wojska Księstwa Warszawskiego stoczyły, między innymi, bitwy pod: Grochowem, Radzyminem, Kockiem, Płockiem, Lublinem, Sandomierzem, Wilanowem.
Źródło: Contentplus.pl, licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 2

Rozstrzygnij, które z podanych w tabeli zdań są fałszywe, a które prawdziwe.

R18H4O4KB4vnY
Łączenie par. . Raszyn był położony w ważnym strategicznie miejscu gdyż tu schodziły się drogi prowadzące do Krakowa i Wrocławia.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. W 1809 r. oddziały polskie działały tylko na terenie Księstwa Warszawskiego.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Austriacy przekroczyli Wisłę.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. W 1809 r. wojska polskie zdobyły Lublin, Kraków, Sandomierz i Zamość.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
Polecenie 3

Czy miasta Lwów i Tarnopol, opanowane przez wojska polskie postanowieniem pokoju zawartego w Schönbrunn, znalazły się w granicach Księstwa Warszawskiego? Uzasadnij odpowiedź.

RrSosYAONDCUo
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).